Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Czech Tour 2020

Rozhodčí Janout: Šance Sáblíkové na olympiádu je minimální

Praha – Naděje Martiny Sáblíkové, že se nakonec přece jenom objeví v cyklistické časovce na olympiádě v Riu de Janeiro, jsou podle mezinárodního rozhodčího Miroslava Janouta minimální. Pro Radiožurnál uvedl, že je úprava v seznamu kvalifikovaných zemí, který vydala UCI, nepravděpodobná. Změnit nepříznivý vývoj se každopádne pokusí expert na sportovní právo Jan Šťovíček, jenž případ převzal.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK/Stejskal Ivo

Janout, jenž byl loni podruhé v kariéře jedním z mezinárodních rozhodčích na slavné Tour de France, vidí jedinou šanci na zvrat v možnosti, že některá země přidělené místo nevyužije. "Je tam seznam 38 zemí, které získaly kvalifikaci pro silniční závod jednotlivců. Z toho se rekrutuje 25 závodnic (pro časovku), takže máme asi z 99 procent smůlu," domnívá se Janout.

Právě v této věci a různém výkladu nominačních kritérií je patrně hlavní háček, proč Česká republika na seznamu chybí. Přestože podle pravidel mělo mít zaručený start pod pěti kruhy deset nejlepších zemí z časovky na zářijovém MS v Richmondu, v jiné části je uvedeno, že závodnice pro souboj s chronometrem musejí vzejít z kvalifikovaných účastnic silničního závodu s hromadným startem. Sáblíková byla na MS v redukovaném pořadí časovky devátá.

Za Sáblíkovou na Riu. Případ převzal Kreuzigerův právník

Česká strana se však nevzdává a do boje za účast Sáblíkové na olympiádě se dal expert na sportovní právo Jan Šťovíček. Právník, jenž je od ledna na seznamu rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže, loni ve sporu s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) úspěšně hájil silničního profesionála Romana Kreuzigera.

"Kauzy Martiny Sáblíkové jsem se ujal. S UCI se známe z Kreuzigercase. Spolu s Českým olympijským výborem a Českým svazem cyklistiky budeme za Martinu bojovat. Rio 2016 si zaslouží," potvrdil své zapojení do kauzy Šťovíček.

Šťovíček, který je zároveň předsedou legislativní rady Českého olympijského výboru, pomohl loni začátkem června Kreuzigerovi k návratu do pelotonu. Přední český jezdec čelil dopingovému podezření kvůli údajným nesrovnalostem v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012. UCI i Světová antidopingová agentura (WADA) však nakonec obvinění vůči Kreuzigerovi stáhly ještě před projednáním případu u Sportovní arbitráže v Lausanne.

Sáblíková se svým trenérem Petrem Novákem, ale také cyklistický svaz a další žili v přesvědčení, že česká reprezentantka splnila podmínky pro účast v Riu devátým místem v redukovaném pořadí v časovce na zářijovém mistrovství světa, kde v absolutním hodnocení skončila dvanáctá. Podle oficiální listiny UCI však žádné z 25 míst pro časovku české cyklistice přiděleno není.

Sáblíková a Novák nyní čekají a nechtějí předbíhat událostem. "I kdyby to nevyšlo, nikdy toho nebudu litovat. Hodně mi to pomohlo k bruslení i k objevení zase něčeho nového. Kolo mě bavilo, baví a bavit bude. A určitě jezdit nepřestanu. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Každopádně bych chtěla poděkovat těm, kteří mi pomohli, kteří za mnou stáli a stojí," uvedla na svém facebookovém profilu Sáblíková.

Zapojení Šťovíčka, jednoho z největších expertů na mezinárodní sportovní právo v tuzemsku, potvrdil i předseda ČOV Jiří Kejval. "Oslovili jsme řadu institucí a odborníků," uvedl v tiskové zprávě Kejval. "Nemožnost kvalifikace do olympijského závodu by pro Martinu znamenala sportovní tragédii. Byla by to i velká rána pro český sportovní svět, protože Martina patří k nejpopulárnějším a nejúspěšnějším českým sportovcům," dodal.

V kontaktu s trenérem trojnásobné olympijské vítězky v rychlobruslení Novákem a také cyklistickým svazem je i sportovní ředitel ČOV a šéf české výpravy na hry v Riu Martin Doktor. "Slíbil jsem mu, že podnikneme vše, co je v našich silách, aby Martina v Brazílii mohla startovat. Je to pro Martinu a koneckonců i pro nás velmi nepříjemná situace," uvedl Doktor.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy