Následuje
Hokej den poté

Olympiáda v Riu skončila, štafetu přebírá Tokio

Rio de Janeiro - Hry 31. olympiády skončily, všech 306 sad medailí bylo rozdáno. Na ploše Maracaná se rozloučili představitelé všech 207 zúčastněných výprav. Českou vlajku nesl kajakář Josef Dostál, dvojnásobný medailista z Ria. Brazilští pořadatelé předali pomyslnou štafetu představitelům japonské metropole Tokia, které bude hostitelským městem největší sportovní akce v roce 2020. Na závěr programu přestal hořet olympijský oheň, který 5. srpna zažehl bývalý maratonský běžec Vanderlei de Lima. Na Maracaná jej uhasil déšť, ten pořadateli připravený i ten skutečný. Závěrečný ceremoniál sledoval náš web prostřednictvím podrobné on-line reportáže.

Starosta Ria de Janeiro Eduardo Paes nejprve vrátil repliku historické olympijské vlajky šéfovi MOV Bachovi a vzápětí bílá zástava s pěti kruhy putovala do rukou nedávno zvolené guvernérky Tokia Juriko Koikeové.

Japonská metropole získala právo uspořádat LOH při volbě v roce 2013, kdy dostala přednost před Madridem a Istanbulem. V termínu od 24. července do 9. srpna 2020 bude Tokio jejich dějištěm podruhé v historii a po 56 letech. Ještě předtím se v roce 2018 uskuteční zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu.

"Byly to obdivuhodné Hry v obdivuhodném městě," řekl Bach, než olympiádu prohlásil za skončenou. "Bylo to krásných šestnáct dnů, byl to svátek rozmanitosti. Přišli jsme sem jako hosté, loučíme se jako přátelé," dodal šéf světového olympismu.

Závěrečný ceremoniál v Riu byl zejména přehlídkou brazilské kultury a umění, na ploše stadionu se odehrál festival hudby a tance a rej barev. Pořadatelům slavnosti ale nepřálo počasí, hustě pršelo a foukal silný vítr, kvůli němuž museli vojáci ještě těsně před začátkem slavnosti upevnit přenosovou techniku pomocí popruhů. Nezbytnou rekvizitou proto byla pláštěnka, úsměvy z tváří sportovců a dalších aktérů ale nepříznivé povětrnostní podmínky nesebraly.

Sportovci s diváky na Maracaná aplaudovali nejlepším maratoncům, jejichž vyhlášení se tradičně uskutečnilo během závěrečného ceremoniálu. Jako poslední ze všech medailistů převzali cenné kovy vítězný Eliud Kipchoge z Keni, stříbrný Etiopan Feyisa Lilesa a bronzový Američan Galen Rupp.

V Riu de Janeiro bylo rozdáno celkem 306 sad medailí. Česká výprava získala jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí. Podle hodnoty medailí to bylo nejméně úspěšné vystoupení od roku 1932.

Rovněž tradičně byli oficiálně představeni ve svých funkcích noví členové komise sportovců MOV - maďarský plavec Dániel Gyurta, německá šermířka Britta Heidemannová, korejský stolní tenista Rjo Sung-min, novozélandská bikrosařka Sarah Walkerová a také ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy