Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

Na zlato ve výšce stačilo v Riu nejméně od Moskvy 1980

Rio de Janeiro - Na zlato v ženské výšce stačilo v Riu de Janeiro 197 cm, což bylo nejméně od olympijských her v Moskvě 1980. Výš v Riu de Janeiro skočily i dvě účastnice sedmiboje. To však medailistkám soutěže výškařek v čele s vítěznou Ruth Beitiaovou nevadilo - Španělka se ve 37 letech stala nejstarší olympijskou šampionkou ve skocích v historii.

Radost zlaté výškařky Ruth Beitiaové
zdroj: Reuters

Trojnásobné mistryni Evropy Beitiaové pomohlo, že všechny postupné výšky 188, 193 a 197 cm přeskočila na první pokus. Na 197 cm se dostaly ještě další tři atletky, ani jedna z nich už ale neuspěla na rovných dvou metrech. "Jsem šťastná. Po Londýnu už jsem si nemyslela, že budu závodit. A vidíte, můj sen se stal skutečností," řekla Beitiaová.

Druhá skončila šestadvacetiletá Bulharka Mirela Demirevová před bývalou mistryní světa Blankou Vlašičovou z Chorvatska, jež přidala do sbírky bronz ke stříbru z Pekingu 2008. Překonaných 197 cm až na třetí pokus odsoudilo ke čtvrté pozici americkou matku tří dětí Chaunte Loweovou, která stejně jako Beitiaová závodila na čtvrtých olympijských hrách.

Španělka byla šestnáctá v Aténách, sedmá v Pekingu, čtvrtá v Londýně a stoupající tendenci potvrdila sobotním zlatem. O šest let se tak stala nejstarší olympijskou vítězkou ve výšce a je také o rok starší, než byla Němka Heike Drechslerová, když vyhrála skok do dálky v Sydney 2000.

"Samozřejmě si uvědomuju, že je mi sedmatřicet. Myslím, že jsem jedna z nejstarších olympijských vítězek. Jsem hodně pyšná na to, že jsem schopna stále pokračovat. I v tomto věku závodím se stejnou chutí a radostí," uvedla Beitiaová.

Pro medaili i s bolestí

Také Vlašičová pod pěti kruhy debutovala před dvanácti lety v Aténách, ale na minulých hrách v Londýně nemohla startovat kvůli potížím s Achillovou šlachou. Právě problémy s achilovkou poslední léta její kariéry výrazně ovlivnily. Kvůli startu v Riu šla v únoru na operaci a následky i po šesti měsících cítila.

Chorvatská výškařka Blanka Vlašičová
zdroj: Reuters

"Lékaři mi neřekli, abych olympiádu vynechala, ale varovali mě, že to bude bolet. A také že bolelo," řekla žena s osobním rekordem 208 cm. "Tahle medaile je symbol odvahy, odměna za to, že jsem byla za daných okolností statečná," řekla někdejší mistryně Evropy a dvojnásobná mistryně světa.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy