Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropský pohár žokejů 2020

MOV přezkoumá všechny verdikty o startu Rusů na Hrách v Riu

Rio de Janeiro - Poslední slovo v otázce startu ruských sportovců na Hrách v Riu de Janeiro bude mít nakonec přeci jen Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a nikoliv jednotlivé federace. Tříčlenná zvláštní komise MOV přezkoumá všechny verdikty mezinárodních federací, které povolily start přibližně 270 ruským reprezentantům a více než stovku jich po skandálu se státem řízeným dopingem na olympiádu nepustily. 

Prezident MOV Thomas Bach
zdroj: ČTK/AP autor: JEAN-CHRISTOPHE BOTT

MOV do panelu jmenoval předsedu své lékařské komise Ugura Erdenera, šéfku komise sportovců Claudii Bokelovou a Juana Antonia Samaranche mladšího, viceprezidenta světové federace moderního pětiboje. Rozhodovat budou jen o sportovcích, které na hry pustily svazy, případně po úspěšném odvolání mezinárodní arbitráž CAS; znovu otevírat zamítnuté ruské žádosti komise nebude. 

"Komise přezkoumá veškerá rozhodnutí o jednotlivých ruských reprezentantech. Vše musí být vyřešeno do pátku. Pokud někoho vyřadí, nikdo už jeho místo v soutěži nezaujme," řekl mluvčí MOV Mark Adams. Před týdnem MOV rozhodoval, zda kvůli rozsáhlé dopingové aféře pustí ruské sportovce na olympijské hry. K plošnému trestu funkcionáři nesáhli, ale pro účast ruských reprezentantů stanovili přísná kritéria a rozhodnutí ponechali na federacích jednotlivých sportů.

Je nám líto, video expirovalo.
Konečné slovo o účasti ruských sportovců bude mít komise MOV

MOV například ruské výpravě nařídil, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Všichni ruští reprezentanti v Riu pak budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy měly při rozhodování o účasti Rusů na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.

Kvůli aféře už před časem vyloučila mezinárodní federace IAAF z olympiády ruské atlety s výjimkou dálkařky Darji Klišinové, která žije v zahraničí. V Brazílii, kde hry začnou 5. srpna, budou chybět také ruští vzpěrači, z 28 veslařů jich vyhovělo regulím jen šest. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy