Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

MOV plošný zákaz Rusům pro Rio nedal, rozhodne každá z federací

Lausanne (Švýcarsko) – Plošný zákaz startu pro všechny ruské sportovce na olympiádě v Riu de Janeiro se nekoná. Mezinárodní olympijský výbor, jenž tuto možnost zvažoval kvůli velkému dopingovému skandálu, určil, že o účasti ruských závodníků si rozhodne každá z federací zvlášť.

Olympijská a ruská vlajka
zdroj: ČTK/AP/ autor: Patrick Semansky

Rusku hrozilo vyloučení kvůli státem organizovanému dopingu, o kterém poprvé promluvil bývalý šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov a jeho slova poté potvrdilo i vyšetřování nezávislé komise WADA. Ta se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety v Soči, k manipulacím se vzorky však docházelo od roku 2011. Doping ve spolupráci s tajnými službami krylo i ruské ministerstvo sportu.

MOV se však rozhodla, že zákaz pro všechny ruské sportovce nevydá. "Bylo před námi velmi těžké rozhodnutí," řekl předseda MOV Thomase Bacha. "Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci proti obvinění bojovat. Ctíme presumpci neviny, proto jsme zavedli přísná kritéria, která musí každý ruský sportovec splnit, pokud chce na Hrách startovat," dodal.

MOV proto nařídil ruské výpravě, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Týká se to i běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla aféru odkrýt a v Riu chtěla startovat jako neutrální sportovkyně. Kvůli dopingové minulosti však výbor její žádost zamítl.

Šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov uvedl, že s pravidlem zakazujícím start v Riu sportovcům, kteří mají dopingový škraloup, nesouhlasí, odvolávat se však proti němu nebude. "Na něco takového nemáme dost času," řekl s poukazem na to, že Hry začínají za 12 dnů.

Žukov, jenž se telekonference s výkonným výborem MOV účastnil, nicméně nevyloučil individuální odvolání ruských sportovců. "Všichni mohou jít k CAS," řekl. V roce 2011 označil arbitrážní soud CAS za protiprávní takzvané "Ósacké pravidlo" MOV, jež zakazovalo účast sportovců na následujících Hrách, pokud si odkroutili minimálně šestiměsíční trest za doping.

Mezi další opatření patří také to, že všichni ruští reprezentanti v Riu budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy mají při rozhodování o účasti Rusů na Hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.

Kvůli aféře už mezinárodní atletická federace IAAF vyloučila z olympiády ruské atlety, jejichž trest poté potvrdila i sportovní arbitráž CAS. V Brazílii budou kvůli užívání zakázaných látek chybět také ruští vzpěrači.

Rusko tradičně patří k nejpočetnějším a nejúspěšnějším výpravám na Hrách. V Londýně před čtyřmi lety obsadilo v tabulce zemí čtvrté místo s 22 zlatými medailemi. Do Ria de Janeiro se i po vyloučení atletů a vzpěračů chystá 321 sportovců, mezi nimi deset olympijských vítězů, dvacet dalších medailistů a celkem 32 mistrů světa.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy