Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

Lochte a Feigen si přepadení vymysleli, ve vzduchu visí obžaloba za křivé svědectví

Rio de Janeiro – Příběh dramatičtější, nepředvídatelnější a komičtější než samotné plavecké soutěže v Riu vstupuje do své další fáze. Brazilská policie již doporučila státnímu zastupitelství obžalovat americké plavce Ryana Lochteho a Jamese Feigena. Viní je z křivého svědectví. Americký olympijský výbor (USOC) se oficiálně omluvil za chování čtveřice plavců, kteří se pokusili o odvrácení pozornosti od své výtržnosti a vandalství na čerpací stanici vymyšlenou historkou o tom, že byli oloupeni falešnými policisty.

Je nám líto, video expirovalo.
Američtí plavci nesmí opustit Brazílii

Aféru začal vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor, který na to vyčlenil speciální disciplinární komisi. Agentuře AP to řekl mluvčí MOV Mark Adams, detaily ale nezveřejnil. Pokud disciplinárka dojde k závěru, že se sportovci provinili proti olympijské chartě, mohou přijít ke slovu sankce.

"Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA," uvedl ve čtvrtečním prohlášení šéf USOC Scott Blackmun. "Omlouváme se našim hostitelům v Riu a brazilskému lidu za tuto nepříjemnost během toho, co by měla být oslava dokonalosti," dodal.

Za chování plavců se omluvil i Americký olympijský výbor: "Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA. Omlouváme se našim hostitelům v Riu a brazilskému lidu za tuto nepříjemnost během toho, co by měla být oslava dokonalosti," uvedl v prohlášení šéf USOC Scott Blackmun.

Americký olympijský výbor zároveň oficiálně potvrdil to, co dosud uváděly brazilské úřady. Tedy že si plavci Gunnar Bentz, Jack Conger, James Feigen a Lochte vymysleli víkendové přepadení a oloupení v taxíku a místo toho se sami v opilosti dopustili vandalismu na benzínce, kde vykopli dveře toalety a rozbili dávkovač mýdla a zrcadlo. Po konfrontaci s ozbrojeným personálem stanice zaplatili škodu zhruba ve výši 50 dolarů (1200 korun) a odjeli.

Lochte a Feigen kvůli tomu mohou být obviněni z křivého svědectví, za což v Brazílii nehrozí trest odnětí svobody. Podle agentury AP ale policie zvažuje také navrhnout obvinění z falešného nahlášení zločinu a ničení majetku, což může vynést šest měsíců ve vězení či pokutu.

Lochte coby mluvčí čtveřice v rozhovorech s médii barvitě popisoval, jak se v neděli nad ránem údajná loupež odehrála. Zločinci se podle něj vydávali za policisty, zastavili taxík s Američany a sebrali jim peníze. "Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: 'Na zem'. Dal jsem ruce nahoru a poslechl," uvedl Lochte.

Když vyšlo najevo, že všechno bylo úplně jinak, dnes Lochte vyjádřil lítost. "Chtěl bych se omluvit za své chování z minulého víkendu. Za to, že jsem nebyl pečlivější a otevřenější v tom, jak jsem popisoval události toho časného rána," uvedl na Twitteru.

Vyprávěl, jak je složité být v noci venku s přáteli v cizině, kde je jazyková bariéra. "Když na vás cizinec míří zbraní a chce peníze, aby vás nechal jít. Ale bez ohledu na chování kohokoliv jiného tu noc jsem měl být mnohem zodpovědnější v tom, jak jsem se choval já sám," dodal plavec.

Jeho dva společníci Bentz a Conger byli ve čtvrtek zadrženi na letišti a odvezeni k výslechu na policii. "Oba v případu figurují jako svědci. Nedopustili se křivého svědectví, ve svých výpovědích nelhali," řekl jejich obhájce Sergio Riera.

Pokuty od Americké plavecké federace

Oba sportovci se po výpovědi směli vrátit na letiště a ve čtvrtek v noci odletěli ze země. Šestinásobný olympijský vítěz Lochte se dostal do USA ještě před propuknutím skandálu a než brazilská policie zakázala plavcům odcestovat. V Riu zůstal do dneška pouze Feigen. Ten už změnil svou původní výpověď a dohodl se s brazilskými úřady na zaplacení částky 35 000 realů (259 000 korun), jež by měla jít na veřejně prospěšné účely. Tím se člen zlaté štafety na 4 x 100 m volný způsob vyhne trestnímu stíhání a bude moci opustit Brazílii.

Lochtemu a spol. nyní hrozí tresty od Americké plavecké federace, mohou dostat pokutu či distanc.

Zdroj
ČT sport, ČTK, Guardian

Hlavní zprávy