Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Královnou maratonu je Keňanka Sumgongová, Vrabcová-Nývltová skončila na 26. místě

Rio de Janeiro - Keňa má na svém kontě první olympijské zlato v ženském maratonu v historii. Vybojovala jej dvaatřicetiletá vytrvalkyně Jemima Sumgongová, která soupeřku Eunice Kirwaovou z Bahrajnu porazila o devět sekund. Eva Vrabcová-Nývltová doběhla do cíle olympijského maratonu na 26. místě v čase 2:33:51. Za osobním rekordem zaostala o tři minuty a 41 sekund.

Keňanka Jemima Sumgongová v cíli olympijského maratonu
zdroj: Reuters autor: DYLAN MARTINEZ

Bývalá úspěšná lyžařka Vrabcová-Nývltová, která v minulosti třikrát startovala na zimních olympijských hrách, dosáhla času 2:33:51. Za osobním rekordem zaostala v ulicích brazilského velkoměsta o tři minuty a 41 sekund.

"Já jsem moc spokojená, to umístění je fantastické. Na lyžích mi trvalo hodně dlouho, než jsem se dostala na bodovaná místa," přirovnala česká atletka umístění do třicítky k běhu na lyžích, kterému se roky věnovala. "Tohle je tedy výsledek, za který se nemusím stydět," prohlásila.

V popředí závodu se až do 35. kilometru držela sedmička vytrvalkyň, po zrychlení tempa zbyla v čele už jen trojice budoucích medailistek. Z ní nejprve odpadla Dibabaová a jednatřicetiletá Sumgongová nakonec setřásla i krajanku v bahrajnském dresu.

"Bylo velké horko, ale podmínky byly pro všechny stejné a záleželo jen na tom, jak se s nimi kdo vyrovná. Chtěla jsem zaútočit na 35. kilometru a povedlo se to, nohy krásně poslouchaly," řekla Sumgongová na Sambodromu, kde závod vrcholil. "Na 40. kilometru už jsem věděla, že vyhraju," doplnila.

Keňské vytrvalkyně získaly na čtyřech předchozích olympiádách v maratonu tři stříbra a jeden bronz, až jednatřicetiletá Sumgongová se prosadila na nejvyšší stupeň. Běžkyně s osobním rekordem 2:20:48 loni na MS v Pekingu doběhla čtvrtá, od bronzové Kirwaové ji dělily pouhé tři vteřiny a od vítězné Dibabaové sedm. Nyní jim těsnou porážku oplatila a v Riu se postarala o první keňské zlato.

Výsledky atletiky na olympiádě v Riu de Janeiru

Maraton - ženy

1. Sumgongová (Keňa) 2:24:04, 2. Kirwaová (Bahr.) 2:24:13, 3. M. Dibabaová 2:24:30, 4. Tsegayeová (obě Et.) 2:24:47, 5. Mazuronaková (Běl.) 2:24:48, 6. Flanaganová 2:25:26, 7. Lindenová (obě USA) 2:26:08, 8. Chelimová (Bahr.) 2:27:36, ...26. Vrabcová-Nývltová (ČR) 2:33:51. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy