Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Za oponou Valašské rally

Kozubek: Rozhodnutí UCI je šokující. Věříme ale, že Martina na OH bude

Praha – Místo toho, aby přemýšlel, jak by mohla Martina Sáblíková na olympiádě v časovce dopadnout, bude muset Stanislav Kozubek řešit, aby do Ria vůbec jela. Mezinárodní cyklistická unie UCI totiž proti všem předpokladům nezařadila Česko na seznam kvalifikovaných zemí, což generální sekretář cyklistického svazu považuje za šokující. Zároveň ale věří, že Sáblíková nakonec v Brazílii startovat bude.

Martina Sáblíková ovládla časovku na mistrovství republiky
zdroj: ČTK/Stejskal Ivo

"Na rovinu říkám, že to celé nechápu. Je to šokující. Všichni tím žili, nejen tým okolo Martiny, my jako svaz, ale také asi celý národ. Bylo by tristní, kdyby člověk s takovými výsledky na olympiádu nejel a nedostal v Riu tu šanci," řekl Kozubek s připomínkou 12. místa z časovky na zářijovém mistrovství světa, které mělo v redukovaném pořadí zemí znamenat jistotu startu pod pěti kruhy. A ten měla přislíbený právě Sáblíková.

"Po mistrovství světa v Richmondu, kde Martina místo pro Českou republiku vyjela, všichni včetně Martiny i jejího trenéra Petra Nováka počítali s tím, že Česká republika nebude zastoupena v silničním závodu, ale má kvalifikační místo na časovku. Až dodnes. Pro všechny to byl docela velký šok," netajil Kozubek.

Věří ale, že vše ještě může mít dobrý konec a trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení, která nemá v tuzemsku v posledních letech konkurenci ani na kole, se na sportovním svátku planety představí.

Je nám líto, video expirovalo.
Start Sáblíkové na OH je nejistý, ČR není v seznamu pro časovku

"Zažádáme hned přes našeho sportovního koordinátora UCI o oficiální stanovisko a vyjádření, protože my si myslíme, že Martina to místo má mít. Sám jsem zvědav, co nám odpoví. Marián Štetina (šéf svazu, který je zároveň členem výkonného výboru UCI) je nyní navíc na zasedání ve Švýcarsku, kde se pokusí to vyřešit ještě osobně," přiblížil Kozubek.

Svaz je odhodlaný bojovat na všech frontách, kde to jen bude možné. "Nechci předbíhat, ale kdyby nám dali z UCI zamítavé stanovisko, český svaz by udělal všechno pro to, aby Martina získala divokou kartu. Určitě bychom o ni zažádali; jednak z důvodu toho, že si místo vyjela kvalitním výsledkem na mistrovství světa, a kromě toho ještě z té stránky, že jde o trojnásobnou olympijskou vítězku," nastínil Kozubek možné argumenty.

"Myslím, že šance na kvalifikační místo do Ria by pak mohla být docela slibná, i když všichni víme, jak to je vždy nabité," řekl Kozubek.

Připustil, že kvalifikační kritéria, která jsou napsaná v angličtině, nemají ve všech bodech jednotný výklad. "Měli jsme problém třeba i s dráhaři sprintery. Oni měli dvouletý kvalifikační cyklus a celé dva roky se snažili zjistit, jak to přesně je. Ale ani třeba Britové jim to nebyli schopni zcela přesně a jasně vysvětlit," podotkl Kozubek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy