Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Jablonec - FC Slovan Liberec

Jistou účast na olympiádě v Riu má zatím 100 českých sportovců

Praha - Rovných sto českých sportovců má momentálně jistou účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Toto číslo se ale ještě navýší. S největší pravděpodobností přibudou golfistka Klára Spilková a badmintonista Petr Koukal, jejichž nominační žebříčky zatím nejsou uzavřeny. V úterý bude zbývat měsíc do začátku Her.

Ondřej Synek
zdroj: ČTK autor: Ivana Roháčková

Kvalifikace ještě čeká basketbalisty, limity mohou plnit atleti na blížícím se mistrovství Evropy, uspět ještě mohou i plážové volejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová. Definitivní nominaci schválí Český olympijský výbor na plénu 12. července. Ještě týden poté ale bude možné další sportovce doplnit.

Je jisté, že rekord z Atén 2004 v počtu reprezentantů (142) nepadne. Počet českých účastníků v Riu se nejspíš bude pohybovat pod číslem 115, což byla dosud nejmenší výprava v Atlantě 1996. Olympijský výbor přitom počítal, že reprezentantů bude více než 120. Po 20 letech nemusí být v nominaci žádný z týmů, neboť poslední šanci mají basketbalisté, které čeká tento týden náročný kvalifikační turnaj v Srbsku, kde bude favoritem na jedno postupové místo domácí celek.

Je nám líto, video expirovalo.
Doktor: V Riu máme šanci na sedm až dvanáct medailí

Nejpočetnější tým mají atleti, kterých je aktuálně pětadvacet. Kritérium splnil také oštěpař Jaroslav Jílek, ale je aktuálně až čtvrtým limitářem a tudíž má zatím smůlu. Po deseti olympionicích mají tenisté včetně Tomáše Berdycha a Petry Kvitové a také veslaři, mezi nimiž nechybí vítězka z Londýna Miroslava Topinková-Knapková a stříbrný medailista Ondřej Synek.

Osm je cyklistů a rychlostních kanoistů, mezi kterými je také bronzový čtyřkajak z Londýna. Jeho člen Josef Dostál pojede také individuální závod. Šest je plavců, kteří mohou do jedné disciplíny nasadit jen dva zástupce jedné země. Na to doplatila Kristýna Horská, která splnila limit v polohovém závodu na 200 m, ale je až třetí v pořadí. Po pěti reprezentantech mají sportovní střelci a vodní slalomáři včetně adeptů na cenné kovy Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové, úřadujících mistrů světa na kajaku.

Nechybí olympijský vítěz v horských kolech Jaroslav Kulhavý ani David Svoboda, obhájce zlata v moderním pětiboji. Česká republika určitě nebude mít na Hrách zastoupení v jezdectví, ve skocích do vody, skocích na trampolíně, taekwondu, moderní gymnastice, boxu, lukostřelbě, zápasu a v kolektivních sportech s možnou výjimkou mužského basketbalu.

Martin Doktor: Máme šanci na sedm až dvanáct medailí

Podle Martina Doktora ještě stále není prohraný boj Martiny Sáblíkové o účast v Riu. "Martině držíme všichni palce, každý kdo může v tom boji o Rio pomoci, tak se snaží. Z naší právní kanceláře odešel dopis směrem k Mezinárodní cyklistické federaci, tak uvidíme, jaká bude odezva. Zatím to není prohraný boj," řekl šéf české výpravy. 

Podle Martina Doktora mají čeští sportovci šanci získat až dvanáct medailí. "Na tuto otázku musím odpovídat velmi často. Nebudu jmenovat, ale můj odhad je mezi sedmi a dvanácti medailemi," popsal Doktor.

Martin Doktor naposledy navštívil sportoviště v brazilském Riu na konci března. Podle jeho slov jsou sportoviště připravena, kamenem úrazu ale může být doprava v Riu. "Od dubna už ani není možnost vstupovat na sportoviště, bylo by zbytečné tam jezdit. To, co jsem viděl, mě ale uklidnilo. Sportoviště jsou až na drobnosti v pořádku, olympijská vesnice je ve skvělém stavu. Trochu se bojím, aby stihli dokončit dopravu, protože to bude podle mě zásadní pro úspěch Her, vysvětlil Doktor.  

"Co se týče olympijské vesnice, tak si myslím, že máme jedno z nejlepších míst," vyjádřil se Doktor. Čeští sportovci budou v Riu ubytováni na strategickém místě z hlediska dopravy i co se týče vzdálenosti od jídelny. "To je většinou první otázka sportovců - kde je jídelna," dodal s úsměvem Doktor. 

Zástupci ČOV už mají k dispozici také vstupenky, které budou v blízké době distribuovat oficiální prodejci. Omezený počet lístků je stále v prodeji, i když vstupenky na exponované disciplíny již zmizely. "Nicméně třeba na atletiku a závod oštěpařky Báry Špotákové vstupenky stále jsou," uvedla manažerka ČOV Blanka Konečná.

Aktuální česká nominace na OH:

Atletika: Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Eva Vrabcová-Nývltová (maraton), Petr Svoboda (110 m př.), Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová (obě 400 m př.), Jaroslav Bába, Michaela Hrubá (oba výška), Jan Kudlička, Michal Balner, Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová (všichni tyč), Radek Juška (dálka), Anežka Drahotová, Lukáš Gdula (oba chůze), Tomáš Staněk (koule), Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych (všichni oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo), Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora (oba desetiboj), Eliška Klučinová, Kateřina Cachová (obě sedmiboj).

Badminton: Kristína Gavnholt. Dráhová cyklistika: Pavel Kelemen (sprint), Adam Ptáčník (keirin).

Horská kola: Ondřej Cink, Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl, Kateřina Nash.

Silniční cyklistika: Leopold König, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta.

Jachting: Veronika Kozelská-Fenclová (laser radial), Viktor Teplý (laser).

Judo: Lukáš Krpálek, Pavel Petřikov, Jaromír Ježek

Rychlostní kanoistika: Josef Dostál (K1 a K4 1000 m), Martin Fuksa (C1 200 a 1000 m), Filip Šváb (C1 200 m), Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni K4 1000 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (oba C2 1000 m).

Vodní slalom: Jiří Prskavec, Kateřina Kudějová (oba K1), Vítězslav Gebas (C1), Jonáš Kašpar, Marek Šindler (C2).

Moderní pětiboj: David Svoboda, Jan Kuf, Barbora Kodedová.

Plavání: Simona Baumrtová (200 m znak, 200 m pol. záv., 4x100 m pol. záv.), Jan Micka (400 a 1500 m v. zp.), Lucie Svěcená (100 m mot., 4x100 m pol. záv.), Barbora Závadová (200 a 400 m pol. záv.), Martina Moravčíková (200 m prsa, 4x100 m pol. záv.), Barbora Seemanová (4x100 m pol. záv.).

Dálkové plavání: Jana Pechanová.

Synchronizované plavání: Soňa Bernardová, Alžběta Dufková.

Sportovní gymnastika: David Jessen.

Sportovní střelba: David Kostelecký (trap), Filip Nepejchal (malorážka vleže), Adéla Bruns, Nikola Mazurová (obě sportovní malorážka 3x20), Libuše Jahodová (skeet).

Stolní tenis: Iveta Vacenovská, Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov, Hana Matelová.

Šerm: Jiří Beran ml. (kord), Alexander Choupenitch (fleret).

Tenis: Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková, Lukáš Rosol.

Triatlon: Vendula Frintová.

Veslování: Ondřej Synek, Miroslava Topinková-Knapková (oba skif), Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif), Lukáš Helešic, Jakub Podrazil (dvojka bez kormidelníka), Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Miroslav Vraštil (čtyřka bez kormidelníka lehké váhy).

Vzpírání: Jiří Orság (nad 105 kg).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy