Magazín UEFA

Helešic s Podrazilem ovládli B finále a z Her vezou sedmé místo

Rio de Janeiro – Alespoň dílčí úspěch si na Hrách v Riu připsala dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazil. Čeští veslaři vyhráli B finále, a obsadili tak celkově sedmé místo. Čtvrtá posádka z letošního evropského šampionátu, která si účast na vrcholné akci roku zajistila až v dodatečné květnové kvalifikaci, tak potvrdila svoji perspektivu pro další sezony.

B finále závodu dvojky bez kormidelníka mužů

Podrazil s Helešicem začali společně závodit teprve v loňském roce a případný postup do olympijského finále by byl velkou senzací. V takzvaném malém finále však veslaři pražské Dukly zajeli výborně a druhé Nizozemce porazili o více než sekundu.

"Potvrdilo se, že potenciál asi máme, tak s tím musíme do příště něco udělat," radoval se Podrazil, který startoval již na olympiádě v Londýně, kde byl členem posádky čtyřky bez kormidelníka. "Celkově jsme spokojení. Původně jsme chtěli být do šestého místa, ale výhra v malém finále je zadostiučinění. Přece jen spousta posádek se sem ani nedostane, tak můžeme být rádi, že to dobře dopadlo," řekl Podrazil.

Jeho parťák Helešic přiznal, že jej až překvapilo, jak dobře se jim v posledním závodě v Riu jelo. "Dali jsme lodi krásný rytmus a ona nás hezky dovezla až do cíle. Být sedmý na olympiádě ve dvaceti letech? To je skvělý příslib do budoucna. Je kam se posunout," uvedl Helešic, jenž se před dvěma lety stal společně s Miroslavem Jechem juniorským mistrem světa.

Další dvě české posádky, které se dnes představily v bojích o 7. až 12. místo, již tak úspěšné nebyly. Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová skončil ve finále B čtvrtý, a celkově tak obsadil desáté místo.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah nastoupila do závěrečné jízdy v Riu v pozměněném složení, na pozici veslovoda se místo Miroslava Vraštila posunul Ondřej Vetešník, ale k zlepšenému výkonu to nepomohlo. V polovině trati byla sice česká čtveřice druhá, ale poté na soupeře nestačila a s velkým odstupem skončila poslední. V konečném hodnocení tak obsadila 12. místo.

Muži:

Dvojskif: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:50,28, 2. Griškonis, Ritter (Lit.) 6:51,39, 3. Borch, Tufte (Nor.) 6:53,25, 4. Fossi, Battisti (It.) 6:57,10, 5. Walton, Collins (Brit.) 7:01,25, 6. Boucheron, Androdias (Fr.) 7:02,06.

Dvojka bez korm.: 1. Murray, Bond (N. Zél.) 6:59,71, 2. Brittain, Keeling (JAR) 7:02,51, 3. Abagnale, Di Costanzo (It.) 7:04,52, 4. Sinclair, Innes (Brit.) 7:07,99, 5. Chardin, Mortelette (Fr.) 7:09,91, 6. Turrin, Lloyd (Austr.) 7:11,60, ...finále B: 1. Helešic, Podrazil (ČR) 7:00,04.

Párová čtyřka: 1. Německo (Wende, Schoof, Schulze, Gruhne) 6:06,81, 2. Austrálie (Forsterling, Belonogoff, Girdlestone, McRae) 6:07,96, 3. Estonsko (Jämsä, Raja, Endrekson, Taimsoo) 6:10,65, 4. Polsko 6:12,09, 5. Británie 6:13,08, 6. Ukrajina 6:16,30.

Čtyřka bez korm. lehkých vah: 1. Švýcarsko (Tramer, Schürch, Niepmann, Gyr)

6:20,51, 2. Dánsko (Barsoe, Larsen, K. Jörgensen, M. Jörgensen) 6:21,97, 3. Francie (Solforosi, Baroukh, Raineau, Colard) 6:22,85, 4. Itálie 6:25,52, 5. Nový Zéland 6:28,14, 6. Řecko 6:36,47, ...finále B: 6. ČR (O. Vetešník, Vraštil, Kopáč, J. Vetešník) 6:43,52.

Ženy:

Dvojskif: 1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 7:40,10, 2. Thornleyová, Graingerová (Brit.) 7:41,05, 3. Vištartaitéová, Valčiukaitéová (Lit.) 7:43,76, 4. Nikolaiduová, Asumanakiová (Řec.) 7:48,62, 5. Lefebvreová, Raveraová-Scaramozzinová (Fr.) 7:52,03, 6. O'Learyová, Tomeková (USA) 8:06,18, ...finále B: 4. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:43,77.

Párová čtyřka: 1. Německo (Thieleová, Bärová, Lierová, Schmidlaová) 6:49,39, 2. Nizozemsko (Achterbergová, Beukersová, Janssenová, Bouwová) 6:50,33, 3. Polsko (Springwaldová, Leszczynská, Kobusová, Ciaciuchová) 6:50,86, 4. Ukrajina 6:56,09, 5. USA 6:57,67, 6. Čína 6:59,45.