Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Fuksův start ve finále dvoustovky se nekoná, pořadatelé změnili výsledky

Rio de Janeiro - Kanoista Martin Fuksa nakonec pojede pouze finále B závodu na 200 metrů. Kvůli chybě organizátorů byly změněny výsledky, v nichž český reprezentant dlouho figuroval jako účastník finále A. Ve čtvrtek ale o medaili bojovat nebude. Ve své semifinálové jízdě skončil čtvrtý. Na stejném místě se objevil v cíli, v jedné ze dvou semifinálových jízd, deblkajakáři Daniel Havel a Jan Štěrba. I oni nastoupí ve čtvrtek do finále B.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/DPA autor: Soeren Stache

Fuksa obsadil nejprve v rozjížďce třetí místo a bez potíží postoupil do semifinále. Podle předem daných kritérií se z něj do boje o medaile měli kvalifikovat dva nejrychlejší kanoisté a další dva z třetích míst podle dosažených časů. Fuksa dojel čtvrtý, přesto ho výsledkový systém dlouho chybně evidoval jako postupujícího.

"Postupová pravidla byla špatně interpretována," napsali organizátoři ve stručné oficiální zprávě. Problém vznikl chybami mezinárodní federace ICF a organizátorů závodu. "Udělali špatný postupový klíč, který zveřejnili jen pár dní před startem. Pak ale klíč nepoužili a vydali výsledky podle toho, jak by správně a logicky měly být," líčil reprezentační trenér rychlostních kanoistů Pavel Hottmar.

Neúspěšný protest české výpravy

Češi proti rozhodnutí protestovali, ale podle očekávání neúspěšně. "Jakmile byly zveřejněny upravené výsledky, ve kterých Martin (Fuksa) nefiguroval ve finále A, podali jsme protest. Jury se radila půl hodiny," uvedl Hottmar.  

Pokud by šlo o mistrovství Evropy nebo světa, Fuksa by nejspíš nastoupil do finále A jako devátý muž. "Jenže nechtěli dopustit precedens. Úplně totéž se totiž stalo mezi kajakářkami na pětistovce. Nechtěli další protest," vysvětlil Hottmar.

Silná konkurence pro Fuksu

Český mistr světa na neolympijské pětistovce měl trochu smůlu na své silně obsazené semifinále. Jel totiž s nejrychlejším kanoistou dne - Brazilcem dos Santosem, který je bronzovým medailistou z loňského MS na této trati. Porazili ho také vicemistr světa Li Čchiang z Číny a Španěl Alfonso Benavides, čtvrtý muž z OH v Londýně.

Dosažený Fuksův čas 40,311, který byl v semifinále na tisícinu stejný jako v rozjížďce, byl nakonec celkově šestý nejlepší. Mezi kanoisty, kteří nepostoupili přímo, měl třiadvacetiletý Fuksa druhý výkon za Číňanem, ale protože byl ve svém semifinále až čtvrtý, postoupil pouze do finále B.

Zdravotní problémy Havla

Deblkajakáři kvůli zdravotním problémům Havla jeli rozjížďku naplno jen prvních 200 metrů, pak zvolnili. "Měl jsem v noci i ráno žaludeční a střevní potíže. Bohužel mi to vzalo dost sil a v rozjížďce se to projevilo, proto jsme ji jen tak projeli a šetřily síly na semifinále," uvedl Havel a přiznal, že celou noc skoro nespal. V semifinále Češi skončili čtvrtí a čeká je finále B. "Bohužel jsem byl od poloviny trati úplně gumovej, nešlo to," řekl Havel.

Do boje o medaile v K2 postoupily první tři lodě v pořadí Portugalsko, Litva a Slovensko. Za posledními postupujícími Erikem Vlčkem a Jurajem Tarrem zaostali členové bronzového čtyřkajaku z Londýna o více než dvě sekundy.

"Šli jsme do toho na rozjetí před čtyřkou, ale nebudeme skrývat, že jsme měli vyšší ambice," řekl Štěrba. Brzy ale pochopil, že všechno bude jinak. "Když se ráno Dan probudil a šel pět minut nato zvracet, tak jsem věděl, že na tom asi nebudeme úplně nejlíp. Ale zabojovali jsme. Je to škoda, připravení jsme na tuhle disciplínu byli dobře. Den D jsme bohužel nezvládli, hodně jsme se na debla těšili," řekl Štěrba.

Oba patří do elitní posádky čtyřkajaku, který před čtyři lety v Londýně vybojoval bronz a má kompletní sbírku cenných kovů z MS. Ve čtvrtek do finále B nastoupí. "Je pravidlo, že pokud bychom nenastoupili na debla, tak nemůžeme ani na čtyřku," řekl Havel. Teď bude co nejvíce odpočívat. "Síly nám ta jedna jízda neubere, naopak by nás to mohlo trochu psychicky spravit. Máme na čtyřkajaku větší šance, takže to nechceme ohrozit," řekl Štěrba.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy