Následuje
Sportovní zprávy

Fenomenální Phelps si zaplave i v Riu. Budou to už jeho páté Hry

Omaha (USA) - Osmnáctinásobný olympijský vítěz Michael Phelps pojede závodit do Ria. Slavný americký plavec, který po hrách před čtyřmi lety v Londýně ukončil kariéru a před dvěma lety se vrátil, vyhrál při domácí kvalifikaci závod na 200 metrů motýlek v čase 1:54,84 minuty a zajistil si tak účast na rekordních pátých Hrách.

Michael Phelps
zdroj: Reuters/USA TODAY Sports autor: Erich Schlegel

"To byl přesně ten důvod, proč jsem se vrátil k plavání. Nemám slov," prohlásil po závodě Phelps, který úspěch ještě ve vodě oslavil zdviženými pěti prsty na rukou.
 
"Snil jsem o tom a teď mám tu čest, že mohu opět reprezentovat svou zemi," uvedl plavec, který ve čtvrtek oslaví jednatřicáté narozeniny. Jeho světový rekord na motýlkářské dvoustovce má hodnotu 1:51,51. "Strašně to dneska bolelo," podotkl Phelps.

Po Riu už to bude definitivní konec jeho závodní kariéry

V Omaze mu aplaudoval zaplněný stadion a 14 000 fanoušků, mezi nimiž nechyběla ani snoubenka a jeho dvouměsíční syn Boomer. "Jsem moc rád, že tuto radost sdílím se svými nejbližšími," prohlásil Phelps a zopakoval, že další konec kariéry po hrách v Riu bude už definitivní.

V Brazílii by se rád představil na motýlkářské stovce a dvoustovce a také v polohovém závodě na 200 metrů. Na kraulařských tratích se o olympijskou nominaci ucházet nebude.

"Popravdě necítím se zatím úplně stoprocentně, výkony nejsou ideální, ale když si promítnu poslední dva roky, tak mohu být rád, že jsem tady. Nešlo všechno ideálně," připustil a měl na mysli zejména incident s řízením pod vlivem alkoholu, kvůli kterému nebyl na mistrovství světa.

Michael Phelps: "Vrátit se bylo daleko nejtěžší v mém životě. Víc, než jakýkoliv závod. I přesto si myslím, že mohu v Riu uspět".

Phelps má na svém kontě dvaadvacet olympijských medailí, v roce 2008 vyhrál na Hrách v Pekingu osmkrát. Počtem získaných cenných kovů včetně těch zlatých je suverénně v čele historických olympijských tabulek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy