Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Španělsko - Švédsko

Duo S+Š: Placka byla pořád ve vzduchu a hrozně jsme ji chtěly

Rio de Janeiro - Den si musejí deblistky Lucie Šafářová a Barbora Strýcová počkat, než si na krk pověsí bronzovou olympijskou medaili. Cenný kov si sice zajistily už dnes, ale slavnostní vyhlášení se v Riu de Janeiro uskuteční až v neděli po finálovém utkání.

Strýcová a Šafářová získaly v Riu bronz
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Těšíme se na medaili moc a počkáme si moc rády," hlásily jednohlasně po výhře v boji o bronz nad krajankami Andreou Hlaváčkovou a Lucií Hradeckou. "Ale abys na to viděla," dobírala si Šafářová Strýcovou, aby nepřehnala oslavu. Šafářová a Strýcová se dozvěděly teprve čtrnáct dnů před olympiádou, že spolu budou hrát čtyřhru. Původně měla místo Strýcové nastoupit Karolína Plíšková, ale ta kvůli obavě z viru zika cestu zrušila.

"Hrály jsme spolu jednou v juniorkách a Fed Cup za rozhodnutého stavu, ale to se už tak nebojuje," řekla Strýcová. Obě patří k předním deblistkám, Šafářová loni získala s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou dva grandslamové tituly. I proto si věřily. "Před odletem jsem řekla, že jedeme pro medaili," řekla Šafářová a připomněla Strýcové, že ta se na ni přitom zle podívala. "Jsem laik, no," smála se Strýcová.

Do turnaje vstoupily s velkou motivací a chutí a nečekaně vyřadily v prvním kole největší favoritky, americké sestry Serenu a Venus Williamsovy. "To nás nakoplo," řekla Strýcová. "I když pak byly věci, které to zkomplikovaly, tak jsme pořád táhly jedna druhou a výborně jsme se doplňovaly," přidala Šafářová. Blízko vyřazení se ocitly ve čtvrtfinále. S italskou dvojicí Roberta Vinciová, Sara Erraniová už prohrávaly 4:6 a 0:3. "To už bylo hodně nahnutý," řekla Strýcová.

Prohrály až v semifinále s Ruskami Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou. "Ten zápas měl vysokou kvalitu. Trošku mě to mrzelo, ale tím, že jsme prohrály, tak jsme měly ještě větší motivaci tu medaili získat," řekla Strýcová. "Mrzela nás prohra v semi, ale věděly jsme, že se musíme zkoncentrovat. Placka byla pořád ve vzduchu a hrozně jsme ji chtěly," řekla Šafářová, kterou sužovaly v olympijském turnaji střevní potíže a skrečovala 2. kolo dvouhry. "Debl jsem vzdát nechtěla. Prostě jsem chtěla hrát za každou cenu," řekla česká tenistka. 

Pro Šafářovou i Strýcovou je olympijská medaile určitým zadostiučiněním po různých problémech, kterými si v kariéře prošly. Loňská finalistka dvouhry na French Open Šafářová bývala často nemocná a i do letošní sezony vstoupila se zpožděním. "Myslím, že v těchto chvílích je člověk vždycky tak nějak odměněný za to, čím vším těžkým si prochází - tréninky, odříkáním, nemocemi. Když vstane a jde dál a získá placku na olympiádě, tak to je, proč to děláme. Proč tu jsme," řekla devětadvacetiletá Brňanka Šafářová.

Strýcová si musela na přelomu let 2012 a 2013 vytrpět půlroční trest za doping, protože měla v těle zakázaný stimulant sibutramin, který byl obsažen v potravinovém doplňku. "Samozřejmě mi to blesklo hlavou. Hrozně moc a často. Přemýšlela jsem, co všechno jsem si musela projít, jak jsem se vracela. Medaili mám i proto, že jsem vydržela, trénovala každý den - a už se mi chce brečet," řekla.

Na olympiádě si spolu dojdou na stupně vítězů pro bronz, ale na turnajích jako pár v dohledné budoucnosti hrát nebudou. Šafářová tvoří dál dvojici s Američankou Mattekovou-Sandsovou a Strýcová nově se Saniou Mirzaovou z Indie. "Teď to všechno je tak jako škoda, ale třeba do budoucna. Víme, že nám to jde," uvedla Strýcová.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy