Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Berdych i Plíšková vynechají olympiádu kvůli obavám z viru zika

Praha - Tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková se nezúčastní olympijských her v Riu de Janeiro. Osmý hráč světa Berdych oznámil, že do Brazílie nepojede kvůli obavám z viru zika. Ze stejného důvodu se odhlásila i aktuální česká ženská dvojka Plíšková. Za Berdycha ani Plíškovou nemůže být z českých tenistů nikdo doplněn, česká výprava tak nyní má znovu pouze 105 členů.

Tomáš Berdych
zdroj: ČTK autor: Pavel Lebeda

Berdych a Plíšková jsou prvními českými sportovci, kteří se omluvili z olympiády. Jejich neúčast na hrách pod pěti kruhy už byla oficiálně nahlášena Českému olympijskému výboru i mezinárodní tenisové federaci ITF.

"Bylo to pro mě těžké rozhodnutí po dlouhé a složité diskusi s blízkými," uvedl dvojnásobný vítěz Davisova poháru. "Omlouvám se ze stejných důvodů jako Tomáš Berdych. Taktéž sdílím obavy z možných důsledků nakažení virem zika," uvedla Plíšková v prohlášení, proč se vzdala olympijské premiéry.

Další čeští tenisté v čele s dvojnásobnou wimbledonskou vítězkou Petrou Kvitovou by měli v Riu startovat. "Byl jsem v kontaktu se všemi dalšími účastníky tenisové výpravy a všichni mi potvrdili, že se olympiády zúčastní," řekl Petr Pála, vedoucí české tenisové výpravy v Riu.

Berdych o své neúčasti informoval v několika větách a citoval čistě osobní důvody. "Přesto cítím kvůli svým fanouškům potřebu uvést alespoň jeden ze závažných faktů, který mě k tomuto kroku vedl," uvedl třicetiletý tenista. Tím faktem je rozšíření viru zika v dějišti olympiády.

"Vzhledem k tomu, že jsem nedávno založil rodinu, je omezení zdravotních rizik vůči mým nejbližším prvořadou prioritou. Omlouvám se všem, kterým moje rozhodnutí způsobilo zklamání. Věřím, že když mé důvody hlouběji zváží, pochopí, že jsem tak učinil z odpovědnosti vůči své rodině," konstatoval Berdych.

Poprvé se spekulovalo o Berdychově neúčasti v Riu před startem Wimbledonu. "Mám olympiádu pořád v programu, ale musím se na to podívat a promyslet to. Potřebuju zjistit, jak se věci mají, a pak udělat to nejlepší rozhodnutí," říkal tehdy britským médiím.

Česká mužská jednička přitom měla jet už na své čtvrté hry pod pěti kruhy. V Riu plánoval Berdych hrát dvouhru, ale i čtyřhru s Radkem Štěpánkem, v které měli medailové ambice, a uvažovalo se i o mixu právě s Karolínou Plíškovou. "Intenzivně zjišťujeme možnosti změn nominací," uvedl Pála.

Nyní je otázkou, jestli se některý český pár do smíšené čtyřhry dostane a jak budou složeny dvojice do čtyřhry, ve které měla Plíšková hrát s Lucií Šafářovou. Ta by nyní teoreticky mohla vytvořit dvojici s Barborou Strýcovou. Druhý mužský pár pro soutěž v deblu zatím tvoří Lukáš Rosol a Jiří Veselý.

Pro Štěpánka znamená Berdychova neúčast v Riu velkou ránu, jelikož hodně toužil zaútočit na cenný kov. "Radek vzal informaci na vědomí a čeká, jaké informace získají v pondělí odpovědní pracovníci tenisového svazu o možnosti změn v nominaci," řekl Karel Tejkal, mluvčí daviscupového týmu.

Berdych uvedl, že přeje české reprezentaci v Riu úspěch. "A doufám, že při nejbližší možné příležitosti budu mít opět čest hájit na kurtu české barvy," doplnil vítěz 12 turnajů ve dvouhře na okruhu ATP, který se v tomto týdnu omluvil také z utkání čtvrtfinále Davisova poháru proti Francii v Třinci.

Kvůli viru zika se z olympiády odhlásili například i wimbledonský finalista Milos Raonic a světová pětka Simona Halepová z Rumunska. Do Ria ze stejného důvodu nepojedou nejlepší čtyři golfisté světa v čele s Australanem Jasonem Dayem.

Martin Doktor: "Nechápu, proč rozhodnutí sportovců přišlo teď, když se o riziku nákazy virem zika hovoří stále méně a méně. Podle našich informací nehrozí v Riu extrémní riziko nákazy virem zika. Všechny nominované sportovce i členy doprovodu ujišťuji, že děláme naprosté maximum pro to, abychom minimalizovali nebezpečí nákazy."

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články