Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Australanka Espositová překvapila vítězstvím v moderním pětiboji, Kodedová skončila 26.

Rio de Janeiro – Velký šok zažil svět moderního pětiboje. Pro zlatou medaili si totiž poslední disciplínou doběhla Australanka Chloe Espositová, která dokázala ze sedmého místa výborným během a téměř bezchybnou střelbou smazat manko Polky Nowacké. Na tu nakonec zůstal až bronz, stříbro totiž brala Francouzka Clovelová. Česká pětibojařka Barbora Kodedová doběhla ve svém posledním olympijském závodě na celkovém 26. místě se ztrátou 2 minut a 22 sekund.

Pětibojařka Chloe Espositová
zdroj: Reuters autor: JEREMY LEE

Největším dosavadním úspěchem Espositové bylo sedmé místo na olympijských hrách v Londýně. Ze světových šampionátů má dvě osmá místa. V Riu de Janeiro o triumfu rozhodla při poslední ze čtyř střeleckých položek, kde nejrychleji sestřelila pět terčů a dostala se před vedoucí Polku Nowackou. Ta po zdržení na střelnici vyběhla do posledního kola společně s Clovelovou, ale na Francouzku ve finiši nestačila.

Barbora Kodedová, která dlouho neměla účast na olympiádě jistou, skončila na 26. místě. Do olympijského klání vstoupila velmi dobrým šestým místem ze šermu, ale poté začala pořadím klesat. 

V horkém počasí v Riu de Janeiro byla Kodedová už při rozplavání ztuhlá a nedokázala plavat frekvenčně. "Trenér mě trošku proplesknul a nakonec jsem to rozjela, ale bylo to těžký. Je to sice na hranici osobního rekordu, ale pocit z plavání byl hodně špatný. Plavání je moje nejslabší disciplína, tam vždycky ztrácím," řekla.

Při parkúru se šestadvacetiletá česká reprezentantka potýkala s klisnou Legende. Ta jí dvakrát odmítla poslušnost, takže Kodedová nesplnila ani časový limit. "Dvě chyby na koních znamenají vždy velký propad a zrovna takové chyby, když kůň zastaví a musíte udělat kolečko, tak ztratíte čas i body. Tím to bylo trošku zabitý," řekla, ale kvalitu koní celkově chválila. "Jsou výborní, ale jsou naježdění pro jezdce. Neumíme odhadnout vzdálenost a koni to nadiktovat, úplně vždycky mi to nevyjde."

V parkúru nasbírala 51 trestných bodů a v hodnocení disciplíny byla osmadvacátá. V celkovém pořadí klesla na 26. místo. Na této pozici v závěrečné kombinované disciplíně zůstala.

"Ani mi tak nešlo o místo, ale chtěla jsem podat dobrý výkon, s kterým budu spokojená. A až na ty koně to myslím bylo hodně dobrý," hodnotila Kodedová. "V plavání jsem si vytyčila cíle na hranici osobního rekordu a to se mi povedlo. S šermem jsem byla moc spokojená a až do druhé překážky na koni jsem si to užívala. Pak přišla chyba, ale to se stává. Budu na olympiádu ráda dlouho vzpomínat." 

Pětibojařská kariéra zůstává otevřená

Z hlediště podporoval Kodedovou otec a kamarádi z vysoké školy. "Nikdy už něco podobného nezažiju. Bylo to moc krásný," řekla Kodedová a nechtěla mluvit o tom, jestli skončí, nebo bude pokračovat. "Po doběhu jsem se cítila vyčerpaně a říkala si, že si dám nadlouho volno. Byla jsem zklamaná a zároveň i šťastná, že jsem tady mohla startovat, ale o pětibojařské kariéře zatím nebudu nic definitivně říkat."

Parkúr připravil o šance na úspěch olympijské šampionky z Pekingu a Londýna. Vítězka OH z roku 2008 a mistryně světa z loňského roku Lena Schönebornová z Německa si vylosovala stejného koně jako Kodedová. Třináctiletá klisna se překonávání skoků pod jejím vedením vzpírala ještě častěji a Němka parkúr nedokončila. Podobně dopadla obhájkyně olympijského zlata Laura Asadauskaiteová z Litvy, která rovněž nedostala za jezdeckou část soutěže ani bod.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy