Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympiáda dětí a mládeže 2024

Přijde Rusko o účast v Tokiu? Antidopingové agentuře RUSADA hrozí před olympiádou další trest

Kontrolní komise, která se zabývá podezřením na manipulaci s daty moskevské laboratoře, doporučila Světové antidopingové agentuře WADA, aby obnovila suspendaci ruské agentury. Výkonný výbor se bude zprávou zabývat na zasedání 9. prosince v Paříži. Pokud se doporučením bude řídit, hrozí Rusku vyloučení z olympijských her v Tokiu v příštím roce.

Sport
zdroj: ČT4

Stále tak nekončí kauza státem organizovaného systematického dopingu, která se táhne už od olympijských her v Soči v roce 2014. RUSADA měla od roku 2015 do loňského září zastavenou činnost a na zimních Hrách v Pchjongčchangu mohli vybraní ruští sportovci startovat jen pod neutrální vlajkou.

Součástí loňské dohody o podmínečném zrušení trestu bylo předání dat z moskevské antidopingové laboratoře. Ta WADA získala po delších průtazích až na začátku tohoto roku, i přes nedodržení dohodnutých termínů ale suspendaci RUSADA neobnovila.

Při ověřování stažených souborů došla vyšetřovací komise k závěru, že údaje vykazují nesrovnalosti. Rusko dostalo tři týdny na vyjádření, poté formálně odstartoval proces, který může vést až k opětovnému odebrání akreditace RUSADA. To může pro ruské sportovce znamenat úplné vyloučení z olympijských her.

V trestu jsou stále ruští atleti, kteří mohou i nadále závodit na mezinárodních akcích jen po získání výjimky od mezinárodní federace IAAF a rovněž jako neutrální sportovci. Vedení světové atletiky i v důsledku nejnovějších podezření v dějišti MS v Dauhá jednomyslně prodloužilo suspendaci ruského svazu, už podvanácté.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články