Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rakousko - Severní Makedonie

Přijde historický moment českého taekwonda? Letos je největší olympijská šance, věří trenér

Ještě se nestalo, aby české taekwondo mělo zástupce na olympijských hrách. To by ale letos reprezentanti rádi změnili. O letenku do Tokia a historický úspěch budou na kvalifikaci v bulharské Sofii mezi 7. a 8. květnem usilovat hned čtveři z nich. "Rádi bychom dosáhli historického úspěchu a kvalifikovali prvního Čecha/Češku. Rozhodně máme letos zatím největší šance," říká hlavní trenér národního týmu Viktor Jankovský.

Petra Štolbová (vlevo)
zdroj: Český svaz taekwondo

Na kvalifikační turnaj bylo možné nominovat reprezentanty pouze do dvou mužských a dvou ženských váhových kategorií. V ženských kategoriích splnily kritéria Petra Štolbová ve váze do 67 kg a Iveta Jiránková v kategorii do 57 kg. V mužských pak Jan Fiala v kategorii do 68 kg a David Šimek ve váze do 80 kg.

Velké naděje se upínají ke Štolbové, mistryni Evropy do 21 let a 43. ženě světového olympijského rankingu. Na kvalifikaci se představí hned první soutěžní den 7. května. Z posledního kontrolního závodu mistrovství Evropy, které se uskutečnilo před třemi týdny rovněž v Sofii, sice veze 9. místo, ale motivace jí nechybí.

"S devátým místem na Evropě jsem spokojená, porazila jsem závodnici, která bude na kvalifikaci a poměřila síly se soupeřkou, která má jisté OH v Tokiu. S trenérem jsme zjistili, na čem ještě pracovat a co zlepšit," hodnotila.

Druhá ženská zástupkyně Jiránková nastoupí k bojům v sobotu 8. května. V sobotu rovněž zabojuje český mužský zástupce Fiala. "V poslední fázi před kvalifikací především udržujeme maximální úroveň výkonnosti. Dolaďujeme střípky z nacvičování bojových situací. Osobně se snažím udržovat v psychické pohodě a mít hlavu nastavenou k mému cíli, který je tu pro nás jednou za čtyři roky. Je důležité přijet dobře naladěn, odvíjí se od toho potom celý výkon v den D," přibližuje Fiala své přípravy na olympijskou kvalifikaci. Druhý mužský zástupce Šimek nastoupí k boji v pátek 7. května.

Přípravu na vrcholný turnaj sezony značně komplikovala omezení související s pandemií koronaviru. "Tréninkové možnosti byly velice omezené, skoro až mizerné, oproti normálnímu stavu. Druhá vlna pandemie trvala v období podzimu a zimy a s nemožností trénovat ve vnitřních prostorech, což nás značně omezovalo. Trénoval jsem většinou venku, když bylo hezké počasí, a doma jsem se připojoval na online tréninky. Vyjednání výjimky na soustředění ve sportovním centru v Nymburce nám velice ulehčilo přípravu a samozřejmě i zlepšilo náladu," shrnuje náročné období Fiala.

Vstupenku na olympijské hry získají finalisté z každé kategorie. "Motivace je veliká, všichni by na olympiádu chtěli. Zároveň si uvědomují, jak těžké to bude, a rozhodne forma v den D," uzavírá reprezentační trenér Viktor Jankovský.

Hlavní zprávy