Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v cyklokrosu Antverpy (závod žen)

Pořadatelé zimních Her v Pekingu převzali v Aténách olympijský oheň

Pochodeň s olympijským ohněm převzali v Aténách pořadatelé zimních Her v Pekingu. Kvůli koronaviru se ceremoniál na Panathénském stadionu uskutečnil jen s minimem pozvaných hostů.

Paraskevi Ladopuluová s olympijskou pochodní v Aténách
zdroj: AP autor: Petros Giannakouris

Oheň vzplál v Olympii v pondělí a poté byl převezen do Atén. Slavnostní obřad se pokusili narušit tři aktivisté, kteří se snažili upozornit na porušování lidských práv v Číně, ale zabránila jim v tom policie.

Úterní ceremoniál proto provázela přísná bezpečnostní opatření a obešel se bez incidentů. Aktivisté však na dopolední tiskové konferenci v Aténách vyzvali k bojkotu olympiády. "Opět jsme svědky pokrytectví Mezinárodního olympijského výboru. Olympijskou pochodeň předali vládě, která nemá s olympijskými ideály nic společného. Asi žijí v nějaké jiné realitě," citovala agentura AP Mandie McKeownovou z organizace Mezinárodní tibetská síť.

Místopředseda MOV John Coates už dříve podobná obvinění z netečnosti k porušování lidských práv odmítl. Podle něj výbor může ovlivnit pouze záležitosti týkající se sportu a olympijského hnutí.

Zástupce sdružení bojujícího za práva Ujgurů Zumretaj Arkin mimo jiné připomněl čtyři roky trvající tvrdý postup čínského režimu vůči Tibeťanům, Ujgurům a dalším, především muslimským menšinám.

Čína obvinění z cíleného vyhlazování opakovaně odmítá s tím, že chce menšiny pouze začlenit do společnosti.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy