Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

Ve sportovních dvojicích slaví Číňané Suej Wej-ťin a Chan Cchung

Zlato ze soutěže sportovních dvojic zůstává v Číně. Nejlepší volnou jízdu předvedli domácí krasobruslaři Suej Wej-ťin a Chan Cchung. Čínský pár jen velmi těsně porazil ruskou dvojici Jevgenija Tarasovová a Vladimir Morozov. Podrobnosti připravujeme.

Je nám líto, video expirovalo.
Zlatá volná jízda páru Suej Wej-ťin a Chan Cchung

Čínští pořadatelé zařadili soutěž sportovních dvojic na závěr krasobruslařského olympijského programu, protože právě zde měli jejich reprezentanti největší šanci na úspěch. Dvojnásobní mistři světa z let 2017 a 2019 Suej Wej-ťin a Chan Cchung jejich naděje naplnili dokonale.

Jako vedoucí závodníci po krátkém programu nastupovali jako poslední po dvou úchvatných vystoupeních ruských kandidátů na titul. Zahájili čtverným twistem, který zařadili jako jediní. O náskok získaný tímto mimořádně obtížným prvkem ale přišli, protože partnerka zaváhala u trojitého salchowu. Svůj sólový skok nedotočila a dopadla na dvě nohy.

S napětím pak Číňané čekali na hodnocení. Známkou 155,47 bodu se na třináct setin přiblížili svému nejlepšímu výkonu z MS 2019. Před čtyřmi lety prohráli olympijské zlato o 43 setin bodu, tentokrát hrál zlomek bodu v jejich prospěch. Celkový součet 239,88 bodu je nový světový rekord. Suej Wej-ťin a Chan Chung završili patnáct let spolupráce ozdobené úspěchy, ale také poznamenané řadou zranění. Napodobili legendární sportovní dvojici Süe Šen, Čao Chung-po, která vyhrála ZOH ve Vancouveru 2010.

Sedmadvacetiletá Tarasovová a o dva roky starší Morozov nesmutnili. Plakali štěstím už bezprostředně po skončení své výborné volné jízdy, po níž měli jistou první olympijskou medaili v dlouholeté kariéře. Před čtyřmi lety se propadli ze druhého místa po krátkém programu na čtvrté, tentokrát se na stříbrné příčce udrželi. Pomohla jim k tomu i spolupráce s kontroverzní trenérkou Eteri Tutberidzeovou.

Nechali za sebou i dvacetiletou Mišinovou a dvaadvacetiletého Galljamova, s nimiž v posledních sezonách prohrávali. Mladí Rusové v olympijské sezoně nenacházeli přemožitele, ale při jejím vrcholu jim ani dvě skvělé jízdy na lepší než bronzovou medaili nestačily. Na rozdíl od svých přemožitelů ale mají reálnou šanci bojovat o olympijské trofeje ještě za čtyři roky v Miláně.

Závod potvrdil současnou nadvládu ruských a čínských reprezentantů v této kategorii. Patřilo jim prvních pět míst.

Krasobruslení:

Sportovní dvojice: 1. Suej Wej-ťin, Chan Cchung (Čína) 239,88, 2. Tarasovová, Morozov 239,25, 3. Mišinová, Galljamov 237,71, 4. Bojkovová, Kozlovskij (všichni Rus.) 220,50, 5. Čcheng Pcheng, Jang Ťin (Čína) 214,84, 6. Knierimová, Frazier (USA) 212,68, 7. Miuraová, Kihara (Jap.) 211,89, 8. Cainová-Gribbleová, Leduc (USA) 198,05, 9. Safinová, Berulava (Gruz.) 192,44, 10. Mooreová-Towersová, Marinaro (Kan.) 181,37, ...17. Žuková, Bidař  - nepostoupili do volných jízd.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články