Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Valijevová selhala a zlato slaví Ščerbakovová, Březinová skončila dvacátá

Kamila Valijevová, která mohla v soutěži krasobruslařek startovat navzdory pozitivnímu dopingovému testu, ve volných jízdách udělala řadu chyb a propadla se až na čtvrté místo. Vyhrála její krajanka Anna Ščerbakovová před další Ruskou Alexandrou Trusovovou. Bronz bere Japonka Kaori Sakamotová. Eliška Březinová se propadla z dvanáctého na stále výborné dvacáté místo.

Březinová vzhledem k náplni své volné jízdy neměla mnoho šancí pozici uhájit. Předvedla výrazně lepší výkon než na lednovém mistrovství Evropy, kde volnou jízdu pokazila, a navzdory dvěma pádům si vylepšila tři roky starý osobní rekord o 18 setin na 111,10 bodu.

"I když tam byly ty dva pády, jsem za svou jízdu ráda, jsem strašně spokojená," řekla Březinová.

"Já si tu jízdu snažila užívat od začátku do konce, i přes ty menší či větší chybičky. Je to úžasný pocit a jsem ráda, že jsem tu mohla být," dodala česká krasobruslařka.

Maxima si posunula ve všech třech jízdách, které ve 25 letech při olympijské premiéře absolvovala. Dnes tomu nezabránil ani pád na závěr kombinace trojitého lutzu s dvojitým toeloopem a následný nezdar u trojitého salchowu. Zejména první pád Březinovou mrzel.

"Toho skoku byla velká škoda, protože lutz byl nádherný a zničehonic jsem u toeloopa ležela na zemi. To mě trošku mrzí, ale i tak jsem přesto strašně ráda," řekla.

Trusovová ukázala pět čtverných skoků, ale nestačilo to

Čistá volná jízda se dvěma čtvernými flipy vynesla ze druhé příčky po krátkém programu k olympijskému zlatu Ščerbakovovou, která si vylepšila osobní rekord o sedm bodů. Nevyhrála ale ani jednu ze dvou částí olympijské soutěže, v krátkém programu i volné jízdě byla druhá.

Dnes ji předčila kolegyně ze skupiny trenérky Eteri Tutberidzeové Alexandra Trusovová, která stejně jako vítěz mužské soutěže zařadila pět čtverných skoků. U dvou při výjezdech zaváhala, přesto získala za techniku 106,16 bodu. Jen dva muži byli v tomto ohledu lepší. Hodnocení programových komponentů ale měla vyšší Ščerbakovová, a díky tomu se v celkovém hodnocení udržela o více než čtyři body před Trusovovou.

Japonka Kaori Sakamotová nezařadila trojitý axel ani čtverný skok a ztratila na ruské duo zhruba dvacet bodů, přesto se mohla radovat z bronzu.

Trpký konec dopingové Valijevové

Na jednoznačnou favoritku olympijské soutěže Valijevovou dolehly události posledních dní. Pokoušela se o ty nejobtížnější skoky, ale při výjezdech kupila jednu chybu za druhou včetně dvou pádů.

Po skončení svého programu jen zlostně máchla rukou do vzduchu na znamení, co si o tom všem myslí. Se slzami v očích čekala na známky a ty ji srazily až na čtvrtou příčku. Patnáctiletá dívka, která v olympijské sezoně opakovaně překonávala světové rekordy, tak poprvé v kariéře prohrála mezinárodní závod.

O medailistkách po její čtvrté příčce není pochyb, takže se na místě uskutečnil květinový ceremoniál a bude i slavnostní předávání medailí.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články