Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Březina tvrdě zaplatil za chyby, na své poslední olympiádě nebude ve volných jízdách

Hořká rozlučka s akcí pod pěti kruhy. Krasobruslař Michal Březina pokazil na své poslední olympiádě krátký program a poprvé v kariéře nepostoupil na velké akci do volných jízd. Skončil na 25. místě. Díky rekordní známce 113,97 bodu vede trojnásobný mistr světa Nathan Chen z USA. 

Březina ubral jednu otáčku úvodnímu čtvernému salchowu a pak upadl na závěr kombinace trojitého flipu s trojitý toeloopem. "V podstatě z těch třech skoků zůstal jen jeden. Vím, co jsem tam udělal špatně, ale teď už s tím nic bohužel neudělám," řekl bronzový medailista z ME 2013.

Získal 75,19 bodu, což bylo o bod a půl méně než v týmové soutěži, kde úvodní čtverný skok odepsal úplně. Po evropském šampionátu a soutěži družstev pokazil krátký program potřetí za sebou. Bojoval i s nervozitou. "Chtěl jsem hlavně zajet líp než v té týmové soutěži a bohužel to mě znervóznělo, místo toho, abych jel to svoje," poznamenal v době, kdy ještě měl naději na postup. Známka z týmové soutěže by mu okamžitě k jistotě stačila, od finále ho dělilo 97 setin.

Po vystoupení marně čekal, jestli ho někdo z osmnácti zbývajících závodníků pustí do volných jízd. Nejvíce pokazil Rus Andrej Mozaljov, ale i on se udržel o dvě místa a dva body před Březinou. Jen dva ze čtyřiadvaceti krasobruslařů se dostali do finále s pádem. Vlajkonoš české výpravy Březina mezi ně nepatřil a po desátých místech z Vancouveru 2010 a Soči 2014 a šestnácté pozici z Pchjongčchangu při své poslední olympijské účasti zapsal nejhorší výsledek pod pěti kruhy.

Nespadl ani Hanju, přesto prakticky přišel o šanci na třetí olympijské zlato za sebou. Proskočil úvodní čtverný salchow a ani výborný výkon ve zbytku programu mu nabranou ztrátu nedokázal nahradit. Získal 95,15 bodu, od medaile ho dělí více než deset bodů. "Necítil jsem nic špatného až do odrazu. Když jsem se odrazil, byla tam nějaká díra. Při šestiminutovém rozbruslení jsem využil jiné místo a cítil jsem se velmi dobře. V závodě jsem se s hudbou trochu posunul a najel jsem do díry. Byla to nehoda," vysvětlil Hanju.

Japonsko má přesto na průběžných stupních vítězů dva zástupce. Na druhé příčce se usadil osmnáctiletý úřadující vicemistr světa Juma Kagijama, hned za ním je obhájce olympijského stříbra Šoma Uno. Vládce posledních sezon Chen vede s téměř šestibodovým náskokem a rázně zaútočil na vysněné olympijské zlato.

V Pchjongčchangu se Chen selháním v krátkém programu připravil o medaili a dnes na něm bylo znát mimořádné soustředění. Zvládl čtverný flip, trojitý axel i kombinaci čtverného lutzu s trojitým toeloopem, po níž se přímo na ledě viditelně zaradoval. Pak se uvolnil a famózní jízdou nakonec překonal o více než dva body Hanjuův světový rekord. "Myslím, že to bylo velmi blízko mému maximu. Vždycky jsou věci, které můžete zlepšit, které můžete udělat o trochu lépe, ale celkově jsem velmi šťastný," řekl.

Volné jízdy krasobruslařů začnou ve čtvrtek ve 2:30 SEČ.

Krasobruslení:

Muži - krátký program: 1. Chen (USA) 113,97 bodu, 2. Kagijama 108,12, 3. Uno (oba Jap.) 105,90, 4. Čcha Čun-hwan (Korea) 99,51, 5. Kvitelašvili (Gruz.) 97,98, 6. Brown (USA) 97,24, ...25. Březina (ČR) 75,19 - nepostoupil do volných jízd.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články