Skvělá Ledecká letěla na trati a v kombinaci skončila čtvrtá. Zlato opět bere Gisinová

Po sjezdu se uhnízdila na druhém místě a také ve slalomu, který víceméně nejezdí, útočila Ester Ledecká ze všech sil. Z alpské kombinace však senzační olympijskou medaili nezískala a obsadila čtvrtou pozici se ztrátou osmi desetin na "bednu". Zlato obhájila Michelle Gisinová ze Švýcarska před krajankou Wendy Holdenerovou a Italkou Federicou Brignoneovou. Hvězdná Američanka Mikaela Shiffrinová naopak nedokončila slalom a kousala v Pekingu další zklamání.

Ledecká do kombinace vstoupila výborným sjezdem, v němž si potřebovala vybudovat náskok. Na trati The Rock sice zaváhala hned v úvodní pasáži, ale poté jela bez větších problémů včetně kritického místa, které ji zradilo v úterním samostatném sjezdu. Byla o 55 setin rychlejší než elitní slalomářka Shiffrinová, takřka sekundový náskok měla před šampionkou z Pchjongčchangu Gisinovou.

Do slalomu se následně pustila odvážně. Jednoznačně porazila vítězku sjezdu Christine Scheyerovou. Po výpadku Shiffrinové ji nakonec předčilo jen výborné slalomářské trio Gisinová, Holdenerová, Brignoneová. Očekávaná spolufavoritka Slovenka Petra Vlhová kvůli zranění kotníku do kombinace nenastoupila.

Nutno podotknout, že odstupy na předních příčkách alpské kombinace byly velké. Gisinová triumfovala s náskokem 1,05 sekundy před Holdenerovou. Brignoneová na šampionku ztratila 1,85 vteřiny. Druhá Češka Tereza Nová obsadila po řadě výpadků čtrnáctou pozici. Na startu bylo šestadvacet lyžařek, závod jich ale dokončilo jen patnáct.

Čtvrtým místem se Ledecká postarala o třetí nejlepší výsledek české výpravy na Hrách v Pekingu po vlastním zlatu z paralelního obřího slalomu na snowboardu a bronzu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové v závodě na 5000 metrů. Zároveň je to v posledních dvou sezonách na vrcholné lyžařské akci její čtvrtý výsledek na dohled stupňů vítězů. Loni byla na MS čtvrtá ve sjezdu i superobřím slalomu a v Pekingu skončila pátá v superobřím slalomu.

Bezprostředně po závodě měla blíže nespecifikované zdravotní problémy, takže vynechala rozhovory s novináři a místo toho zamířila na vyšetření.

Michelle Gisinová v kombinačním slalomu
zdroj: REUTERS

Gisinová se na nejvyšší příčku posunula z dvanácté pozice po sjezdu. Ve slalomu byla odvážnější než Holdenerová a po bronzu v superobřím slalomu získala svou druhou medaili na těchto Hrách. Je to už páté zlato švýcarské výpravy z alpského lyžování ve středisku Jen-čching, což je nový rekord. Mezi ženami vybojovaly reprezentantky ze země helvétského kříže medaili ve všech pěti individuálních disciplínách.

Kombinační slalom stavěl trenér čtyřnásobné mistryně světa ve slalomu Shiffrinové Michael Day, ale jeho hvězdná svěřenkyně to stejně jako v prvním kole slalomu speciál nevyužila. Nedojela totiž ani k prvnímu mezičasu. V Pekingu záhy vypadla i při třetím startu v technické disciplíně a kombinační stříbro z Pchjongčchangu 2018 neobhájila.

Sjezdové lyžování:

Ženy - kombinace: 1. Gisinová 2:25,67 (sjezd 1:33,42 + slalom 52,25), 2. Holdenerová (obě Švýc.) -1,05 (1:33,41+53,31), 3. Brignoneová (It.) -1,85 (1:33,11+54,41), 4. Ledecká (ČR) -2,65 (1:32,43+55,89), 5. Huberová -3,13 (1:35,68+53,12), 6. Scheyerová -3,58 (1:32,42+56,83), 7. Siebenhoferová (všechny Rak.) -4,02 (1:32,56+57,13), 8. Gaucheová (Fr.) -4,37 (1:34,08+55,96), 9. Ferková Saioniová (Slovin.) -4,45 (1:33,07+57,05), 10. Pleškovová (Rus.) 5,03 (1:33,54+57,16), ... 14. Nová (ČR) -9,79 (1:37,07+58,39).