Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
IZOMAT MTB Cup Zadov

Let do Pekingu dopadl lépe než ten do Tokia. Češi jsou negativní, přetestování čeká jednoho z hokejistů

Ze 139 členů týmu, který dorazil do Číny, měl po příletu hraniční nález při povinném PCR testu na koronavirus pouze jeden nejmenovaný hokejista, který v nedávné době nemoc covid-19 prodělal. Český olympijský výbor (ČOV) v tiskové zprávě uvedl, že hráče čeká ještě potvrzující testování.

Peking 2022
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Joel Marklund

Větší část rekordní české zimní výpravy, která aktuálně čítá 114 jmen, nabrala speciálem z Prahy směr Peking za přísných bezpečnostních opatření ve čtvrtek a v pátek do dějiště her dorazila v poledne tamního času. Nutné procedury trvaly na letišti zhruba hodinu a půl.

"Po příletu jsme museli na test, výtěr z krku i z nosu, procházeli jsme všemi procedurami, jako je akreditace a další. Čekání na vyložení věcí a autobus trvalo déle, seděli jsme na letišti zhruba hodinu a půl. A pak už to bylo rychlé. Martin Doktor (šéf české mise) říkal, že jsme přijeli v rekordním čase," líčil krasobruslař Michal Březina, jeden z 69 sportovců, kteří charterem letěli.

"Spadl nám kámen ze srdce, že se podařilo sportovce vyexpedovat," řekl v poledne českého času v České televizi předseda ČOV Jiří Kejval, který je v Praze. Podle jeho informací Češi v té době zdárně absolvovali testy na koronavirus. "Ještě nemáme úplně všechny výsledky, ale doufáme, že nebudou žádné problémy. Zatím žádný pozitivní výsledek nemáme, zatím dobrý."

Zpráva ČOV poté odhalila jeden hraniční test hokejisty. Hráč ale nemusel do detenčního zařízení a na výsledek přetestování čeká v olympijské vesnici ve svém pokoji. Před odletem měl hokejista za sebou sérii pěti negativních PCR testů. Podle ČOV se tak může jednat o podobný případ jako u basketbalisty Blakea Schilba na olympijských hrách loni v létě v Tokiu. "Pouze jeden test s hraničními hodnotami CT cyklu podle pravidel pořadatelů zimních olympijských her je podle mě důsledkem nedávno prodělaného onemocnění covid-19 u daného sportovce a nepředpokládám, že by byl infekční," uvedla hygienička a epidemioložka Jarmila Rážová, členka expertního týmu lékařské komise ČOV.

Sportovci jsou ubytovaní ve třech olympijských vesnicích. V Pekingu jsou zástupci ledových sportů včetně hvězdné rychlobruslařky Martiny Sáblíkové či hokejistek a obránkyně Daniela Pejšová jako jedna z prvních ve videu ukázala nový pokoj a jeho strohé vybavení. Ve městě je i Březina, kterému vesnice připomíná hry ve Vancouveru v roce 2010. Vyzkoušel i dvoupatrovou jídelnu. "Výběr jídla je perfektní. Všechno mi chutnalo. Je trochu zvláštní, že každý máme svůj box a místa jsou oddělená plexisklem, ale jídelna je super," řekl.

Olympijská vesnice v Pekingu je nedaleko stadionu Ptačí hnízdo pro slavnostní ceremoniály. "Ubytování je hezké. Každý máme svůj pokoj a bydlíme ve dvoulůžkových nebo čtyřlůžkových apartmánech, takže tam jsme jako tým v krasobruslení," řekl Březina.

Biatlonisté hlásili po příjezdu do horského střediska Čang-ťia-kchou, kam z letiště, stejně jako třeba běžci na lyžích, jeli autobusem zhruba tři hodiny, šestnáctistupňový mráz. Na fotkách ukázali jídelnu, v které jsou jako v Pekingu místa oddělená plexiskly. Stejná hygienická pravidla panovala už loni v létě v Tokiu, kde se rovněž konala olympiáda za protikoronavirových opatření.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články