Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Kejval: V Rusku by se neměly konat sportovní akce, kolektivní vina na sportovce ale vhodná není

Situaci na Ukrajině odsoudil kromě Mezinárodního olympijského výboru (MOV) i šéf českých olympioniků Jiří Kejval. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) uvedl, že by se v Rusku neměly konat mezinárodní sportovní akce, zároveň je ale proti aplikaci principu kolektivní viny na ruské sportovce, kteří v posledních letech startují pod vlajkou Ruského olympijského výboru (ROV).

Je nám líto, video expirovalo.
Sportovní svět kritizuje Rusko kvůli invazi na Ukrajinu a ve hře jsou změny konání akcí

"Nedovedu si představit, že by se v Ruské federaci nyní měly konat jakékoli mezinárodní sportovní akce. Zároveň ale nepovažuji za vhodné v tuto chvíli uplatňovat na jednotlivé ruské sportovce princip kolektivní viny tím, že by se nesměli účastnit sportovních klání," uvedl Kejval.

Předseda ČOV vyjádřil v osobním dopisu ukrajinskému protějšku Sergeji Bubkovi zděšení nad situací na Ukrajině, podporu, odsoudil neomluvitelné kroky Ruska a nabídl pomoc. Sám legendárnímu tyčkaři napsal: "Milý Sergeji, dovol mi, abych Ti v této těžké chvíli vyjádřil podporu Českého olympijského výboru. Jsme zděšeni posledními zprávami a jednoznačně odsuzujeme agresivní a neomluvitelné kroky Ruské federace. V našich myšlenkách jsme s Tebou, ukrajinskými sportovci i lidem Tvé země. Jsme připraveni pomoci. Neváhej se na mě obrátit."

Český olympijský výbor zároveň plně podporuje stanovisko MOV, který odsoudil porušení olympijského příměří. To začalo sedm dnů před startem olympijských her v Pekingu (4. února) a má skončit sedm dnů po slavnostním zakončení paralympiády, tedy 13. března.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu odsoudil porušení olympijského příměří. To začalo sedm dnů před startem olympijských her v Pekingu (4. února) a má skončit sedm dnů po slavnostním zakončení paralympiády, které je naplánováno na 13. března.

"MOV důrazně odsuzuje porušení olympijského příměří ruskou vládou. Příslušná rezoluce Organizace spojených národů byla přijata Valným shromážděním 2. prosince 2021 se souhlasem všech 193 členských států OSN," uvedl olympijský výbor v prohlášení na oficiálním webu.

Prezident MOV Thomas Bach připomněl své výzvy k míru, jež vyslovil při zahajovacím i závěrečném ceremoniálu v Pekingu. "Dodržujte svůj závazek k tomuto olympijskému příměří. Dejte míru šanci," uvedl Bach při slavnostním zahájení.

MOV dodal, že po ruském útoku na Ukrajinu má obavy o bezpečnost tamní olympijské komunity. "Sestavili jsme speciální komisi, jež bude detailně sledovat situaci a tam, kde to bude možné, koordinovat humanitární pomoc členům olympijské komunity na Ukrajině," uvedl MOV.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články