Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympiáda dětí a mládeže 2024

Hry v zemi, která drží miliony Ujgurů v koncentrácích? Dostál nezávidí sportovcům velké dilema

Mlčet rozhodně nechce. Hry v Pekingu nejsou podle čtyřnásobného olympijského medailisty v rychlostní kanoistice Josefa Dostála šťastnou volbou. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) podle něj staví sportovce do nelehké situace.

Kajakář Josef Dostál na olympijských hrách v Tokiu
zdroj: REUTERS

"Jsem smutný z toho, že Mezinárodní olympijský výbor svým rozhodnutím udělit pořadatelství Pekingu staví sportovce do nelehké pozice. Kromě sportu musí sportovci řešit dilema, který s přípravou na jejich sportovní vrchol nemá nic společného," napsal elitní český kajakář na svém blogu.

Sám podobné dilema řešit nemusel, protože v době letní olympiády v Pekingu 2008 byl ještě příliš mladý. "V mém sportu není víc než zlatá olympijská medaile, a proto si uvědomuju, jaký jsem měl štěstí. Štěstí, že jsem nebyl a nebudu součástí olympiády, kterou nedemokratická země zneužívá, aby si vylepšila svůj obraz po celém světě, za což jsem zpětně opravdu rád," konstatoval osmadvacetiletý závodník.

Podobně jako lidskoprávní organizace a řada politiků po celém světě zkritizoval čínský režim. "Na rozdíl od jiných jsem kvůli plnění sportovního snu nemusel letět do země, ve který se porušují lidský práva, neexistuje tam svoboda slova a hlavně drží miliony Ujgurů v koncentračních táborech...," uvedl. Cítí právo sdělit svůj postoj. "Můžu mlčet, ale to nechci. Olympionikem jsem totiž pořád, ne jen v době letních Her, a proto chci říct svůj názor."

Nezávidí současným zimním olympionikům. "Proč si sportovec, který od dětství sní o startu pod pěti kruhy, vůbec musí pokládat otázku, jestli nakonec na olympiádu v Číně odletí? Proč si musí stahovat aplikaci, kvůli které riskuje, že mu totalitní režim ukradne osobní údaje? Proč má zavírat oči nad tím, co všechno se v zemi děje? Jen kvůli rozhodnutí MOV, kvůli kterému jsou v konečném důsledku kritizováni také sportovci?" napsal.

Dostál: Buďte prosím shovívaví

Vyzval veřejnost, aby měla pro účastníky Her v Pekingu pochopení. "Pro sportovce jsou olympijské hry vrcholem kariéry. K jednomu závodu někteří směřují celoživotní dřinu. Buďte prosím shovívaví a nevyčítejte sportovcům, že do Číny odletěli. Věřte mi, že olympionici nechtějí svými mnohdy až neuvěřitelnými výkony dělat reklamu zemi, jakou je dnešní Čína," dodal.

Kvůli porušování lidských práv ze strany Číny řada velmocí včetně Spojených států amerických ohlásila diplomatický bojkot Her.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články