Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ŠKODA CUP - Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš

Buď je to osudová náhoda, nebo pečlivý plán, říká trenérka Valijevové. CAS případ projedná v neděli

Trenérka Kamily Valijevové si je naprosto jistá nevinou své svěřenkyně. Podle Eteri Tutberidzeové je patnáctiletá krasobruslařka, která měla 25. prosince pozitivní dopingový nález na trimetazidin, obětí fatální shody okolností nebo dobře promyšleného plánu. Sportovní arbitrážní soud (CAS) bude případ projednávat v neděli, krátký program krasobruslařek je v Pekingu na programu v úterý.

Je nám líto, video expirovalo.
Doping krasobruslařky Valijevové se potvrdil, případ je u arbitráže

"Jsem si naprosto jistá. Pro nás to není věta, ale axiom - to není třeba dokazovat," řekla Tutberidzeová ruské televizní stanici Channel One.

Podivila se, proč mohla Valijevová startovat na olympijských hrách, když neprošla dopingovou kontrolou 25. prosince. "Buď je to osudová náhoda, nebo velmi pečlivý plán. Nevím, možná obojí. Doufám, že nás v tom naše vedení nenechá, bude nás bránit a prokáže naši nevinu," uvedla úspěšná trenérka.

Podle ruských funkcionářů mohla za prodlevu mezi kontrolou a oznámením výsledků testu koronavirová karanténa pracovníků stockholmské laboratoře, která vzorek zpracovávala.

CAS dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že ostře sledovanou kauzu bude řešit tříčlenný panel rozhodců. Slyšení všech stran se uskuteční pomocí videokonference v neděli ve 13:30 SEČ. Výsledek by měl CAS oznámit v pondělí. Arbitráž bude v této fázi rozhodovat pouze o pozastavení činnosti Valijevové. Zda Rusku zůstane zlato z týmové soutěže, se bude řešit až později.

Valijevová v Pekingu pomohla Rusům k vítězství v týmové soutěži a nyní čeká, zda bude moci startovat mezi jednotlivkyněmi. Na dnešním tréninku podle agentury AP působila úřadující mistryně Evropy rozechvěle a rozplakala se. Slavnostní vyhlášení soutěže družstev se zatím stále neuskutečnilo.

Ruská antidopingová agentura Valijevové po zveřejnění pozitivního nálezu pozastavila činnost, ale ve středu po jejím protestu nezávislá disciplinární komise suspendaci zrušila. Kvůli tomu se Mezinárodní olympijský výbor a Světová antidopingová agentura odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu.

"Celý náš tým strnul a očekává rozhodnutí. Bojíme se jakýchkoliv prohlášení, abychom něco neporušili a nepoškodili. Nevím, kdo o čem rozhoduje, ale doufám, že spravedlnost nějak zvítězí," uvedla Tutberidzeová.

Trimetazidin, který dopingová kontrola u její svěřenkyně odhalila, pomáhá krevnímu oběhu. Užívá se při léčbě anginy pectoris.

Případ vyvolal velké emoce a britští novináři ze zpravodajského sportovního webu insidethegames, kteří se zprávou o dopingu přišli, čelili výhrůžkám smrtí na internetu a také urážkám od ruských kolegů. "Všichni bychom si měli vzít prášek na uklidnění, jak se říkalo za mých mladých let," uvedl dnes podle agentury DPA mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články