Slalomářské zlato bere překvapivě Švéd Myhrer, favorité vypadli

Slalom překvapivě vyhrál Švéd Andre Myhrer. Marcel Hirscher nedokončil první kolo a třetí zlatou medaili na olympijských hrách v Pchjongčchangu nezískal. Po polovině závodu vedoucí Nor Henrik Kristoffersen nezvládl pro změnu druhou jízdu. Nikdo ze čtveřice Čechů Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Adam Kotzmann neprošel přes 1. kolo.

Andre Myhrer
zdroj: Reuters

Pětatřicetiletý Myhrer se stal nejstarším olympijským medailistou v této disciplíně a triumfem napodobil krajanku Fridu Hansdotterovou, která minulý týden v Koreji ovládla závod žen. "Vždycky jsem snil o zlaté medaili. Celý život jsem trénoval právě kvůli chvíli, jako je tato. Nevím, co říct," prohlásil dojatý Myhrer.

Bronzový medailista z minulých Her v Soči porazil druhého Ramona Zenhäuserna ze Švýcarska o 34 setin sekundy. Třetí skončil Rakušan Michael Matt a právě jeho staršího bratra připravil švédský reprezentant o rekord nejstaršího olympijského medailisty ve slalomu. Mario Matt triumfoval v Soči ve věku 34 let a 319 dní, zatímco Myhrerovi je 35 let a 42 dní.

Čtyřiadvacetiletý Michael Matt se stal třetím olympijským medailistou v rodině. Jeho další bratr Andreas vybojoval na Hrách ve Vancouveru v roce 2010 stříbro ve skikrosu.

Myhrer byl po prvním kole druhý se ztrátou dvou desetin sekundy na Henrika Kristoffersena. Ke zlatu mu poté pomohla soupeřova chyba, protože třiadvacetiletý norský lyžař nastoupil do závěrečné jízdy příliš agresivně a minul branku.

Hirscher v prvním kole od začátku nejel dobře, brzy nabral nečekaně velkou ztrátu a nakonec vypadl po chybě zhruba v polovině trati. Osmadvacetiletý úřadující mistr světa a šestinásobný vítěz Světového poháru, který obhajoval stříbro ze Soči, nedokončil závod ve slalomu poprvé od února 2016. "Od startu jsem měl špatný pocit, protože ani v tréninku se mi tady nedařilo," uvedl Hirscher, jenž v Pchjongčchangu vyhrál kombinaci a obří slalom.

Dnes tak přišel o šanci zapsat se do historie jako čtvrtý lyžař, který na jedné olympiádě získal tři zlaté medaile ve sjezdovém lyžování. Dosud to dokázali Toni Sailer z Rakouska (v roce 1956), Jean-Claude Killy z Francie (1968) a Janica Kosteličová z Chorvatska (2002).

Poprvé od Lillehammeru 2. kolo bez Čechů

Berndt zajel na olympiádě výborně slalom v kombinaci, v které skončil šestnáctý, a věřil si i na slalom speciál. "Myslel jsem, že se mi to může povést, ale jak jsem vystartoval, tak jsem necítil dobře lyže. Byl hrozně agresivní sníh, oni to nenainjektovali, nechali to, jako to bylo na obřák, a nesedlo mi to," řekl Berndt.

Marcel Hirscher

Rakušan Michael Pircher postavil na sjezdovce Duha 66 bran a první kolo vytyčil hodně rychlé. To byl podle českých jezdců jeden z důvodů, proč úvodní kolo dokončila sotva polovina startovního pole. "Povrch i sklon kopce jsou v pohodě, není to speciální těžká sjezdovka. Jsou tam ale pasáže postavené hodně rovně, rozjede se to a pak jsou změny rytmu a je těžké na to dostatečně zareagovat," řekl Forejtek.

Velká rychlost se stala osudnou právě i Forejtkovi. "Po vlásence jsem se dostal dolů a pak už jsem jednu bránu nestihl," doplnil. Poprvé od Lillehammeru 1994, kde Češi ve slalomu nestartovali, tak nebude nikdo ve druhém kole. "Moc se nám to nepodařilo ani jednomu," řekl Berndt a doufal, že si zlepší náladu v soutěži týmů.

Výsledky slalomu mužů

1. Myhrer (Švéd.) 1:38,99 (47,93+51,06), 2. Zenhäusern (Švýc.) -0,34 (48,66+50,67), 3. Michael Matt (Rak.) -0,67 (49,00+50,66), 4. Noël -0,71 (48,58+51,12), 5. Pinturault -0,73 (48,54+51,18), 6. Muffat-Jeandet (všichni Fr.) -0,76 (48,34+51,41), 7. Jakobsen (Švéd.) -0,95 (48,74+51,20), 8. Yule (Švýc.) -1,13 (48,88+51,24), 9. Ryding (Brit.) -1,17 (49,09+51,07), 10. Foss-Solevaag (Nor.) -1,19 (48,53+51,65), ...Berndt, Forejtek, Zabystřan, Kotzmann (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.