České ragby

Slalom má švédskou vítězku. Zlato slaví Hansdotterová, bez medaile je Shiffrinová

Svůj první velký titul získala v Koreji švédská slalomářka Frida Hansdotterová. Dvaatřicetiletá lyžařka byla po prvním kole druhá, její druhá jízda však byla velmi rychlá. Nakonec o pět setin porazila stříbrnou Wendy Holdenerovou, bronz získala po výtečném druhém kole Katharina Gallhuberová. Bez medaile zůstala překvapivě Mikaela Shiffrinová, které patří čtvrté místo. Martina Dubovská skončila devětadvacátá, Gabriela Capová nedojela druhé kolo.

Frida Hansdotterová
zdroj: Reuters

Holdenerová vedla po prvním kole, ve kterém najela dvacet setin na Hansdotterovou a ještě dalších dvacet na Annu Swenn Larsonovou. Až na čtvrté příčce (+0,48) se držela favoritka slalomu, americká hvězda Shiffrinová. Pokud chtěla pomýšlet na obhajobu zlata, musela ve druhé jízdě riskovat.

Avšak na svahu znovu nezářila a v cíli jen sledovala, že je až druhá za ve druhém kole fantasticky jedoucí Katharinou Gallhuberovou. Nahoře navíc v té chvíli byly ještě tři lyžařky. Swenn Larssonová byla pomalejší, Hansdotterová i Holdenerová nikoliv, a největší favoritka slalomu tak skončila bez medaile na čtvrté příčce.

Jako poslední vyjela na trať Holdenerová, která svůj náskok poztrácela už na prvním mezičasu. Poté to byla velmi těsná bitva – po celý průběh druhého kola už nebyla od Hansdotterové dále než jen několik centimetrů. Nakonec na Švédku v cíli ztratila pět setin. Bronz získala Gallhuberová, která byla zpět o 32 setin.

"Je to úžasný pocit. Včera jsem byla hodně spokojená s šestým místem v obřím slalomu a díky tomu jsem dnes šla na start s úsměvem. Chtěla jsem si to užít. Snažila jsem se jet co nejlépe, což se mi podařilo," radovala se Handotterová.

"Samozřejmě je to zklamání. Cítila jsem dnes, že to nejsem já. Nebyla jsem tak agresivní, aby to stačilo na medaili," řekla Shiffrinová. Na zdravotní obtíže se nevymlouvala. "Bylo to více důvodů, těžko vybrat jeden, prostě se spojilo více záležitostí, které k tomu vedly. Ale to je život, někdo holt musí být čtvrtý," dodala poražená favoritka.

České reprezentantky Dubovská a Capová byly po prvním kole průběžně na 32. a 33. místě, ve finálové jízdě tak startovaly až po dojetí nejlepší třicítky v opačném pořadí. Do cíle se dostala jen Dubovská, jež ztratila celkově 6,14 sekundy na vítěznou Hansdotterovou.

Ženy - slalom: 1. Hansdotterová (Švéd.) 1:38,63 (49,09+49,54), 2. Holdenerová (Švýc.) -0,05 (48,89+49,79), 3. Gallhuberová (Rak.) -0,32 (50,12+48,83), 4. Shiffrinová (USA) -0,40 (49,37+49,66), 5. Swennová-Larssonová (Švéd.) -0,98 (49,29+50,32), 6. Haverová-Lösethová -1,53 (49,75+50,41), 7. Schildová -1,55 (49,89+50,29), 8. Liensbergerová (obě Rak.) -1,94 (50,43+50,14), 9. Costazzaová -1,97 (49,83+50,77), 10. Curtoniová (obě It.) -2,41 (51,15+49,89), ...29. Dubovská -6,14 (52,90+51,87), Capová nedokončila 2. kolo.