Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

KLDR bude v Pchjongčchangu startovat pod jednou vlajkou s Jižní Koreou

KLDR bude startovat na olympijských hrách v Pchjongčchangu společně s Jižní Koreou pod jednotnou vlajkou. Představitelé Severní Koreje vyšlou 22 sportovců a obě země navíc složí společný tým hokejistek. Dohodli se na tom zástupci národních olympijských výborů Jižní Koreje a KLDR v Lausanne, kde jejich schůzku zprostředkoval šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Korejské země vytvoří na olympiádě společný tým poprvé po 70 letech.

Společný nástup korejských reprezentací na Asijských hrách v Pusanu 2002
zdroj: AP autor: Neznámý

Dohoda o společném olympijském týmu má kromě sportovního i velký diplomatický význam. Může pomoci uvolnit napětí na Korejském poloostrově, které vzrostlo po sérii severokorejských raketových a jaderných testů.

KLDR vyšle do sousední země, s níž je od vzájemného konfliktu z let 1950–1953 technicky stále ve válečném stavu, 22 reprezentantů, kteří budou soutěžit ve třech sportech a pěti disciplínách. Kromě toho bude součástí výpravy i 24 trenérů a činovníků a 21 zástupců médií.

Ve společném týmu hokejistek bude figurovat 12 hráček z KLDR a 23 z Jižní Koreje. Společný korejský tým se v olympijských soutěžích představil naposledy před 70 lety. Od té doby jednotné týmy na velké sportovní akci startovaly pouze v roce 1991 na mistrovství světa ve stolním tenisu a mistrovství světa fotbalistů do 20 let.

Kromě hokejistek se zástupci KLDR objeví ještě v krasobruslení, v běhu na lyžích, sjezdovém lyžování a v rychlobruslení na krátké dráze.

O společné účasti na olympiádě rozhodli činovníci z KLDR a Jižní Koreje při středečním jednání v demilitarizovaném pohraničním pásmu. Pod záštitou MOV nyní domluvili všechny detaily. Stvrdili tak například rozhodnutí, že sportovci z obou Korejí budou při slavnostním zahájení pochodovat společně a pod jednotnou vlajkou. Soutěžit budou pod zkratkou COR a jako hymnu budou užívat lidovou píseň Arirang, která je populární v obou částech Korejského poloostrova.

"Takováto dohoda by se ještě před několika týdny jevila jako nemožná," uvedl po více než dvouhodinovém jednání Bach. "Olympijské hry nám ukazují, jak by mohl svět vypadat, kdyby nás všechny vedl olympijský duch respektu a porozumění," dodal.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy