Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Triatlonisté v Paříži možná přijdou o plaveckou část. Problémem je kvalita vody v Seině

Triatlon na olympijských hrách v Paříži může být bez plavecké části. Zrušení úvodní části hrozí v případě špatné kvality vody v Seině, kterou mohou negativně ovlivnit silné deště. Připustil to na konferenci Sport Accord v Birminghamu šéf organizačního výboru Tony Estanguet. Vedle triatlonu by se měly na OH uskutečnit v Seině také závody v dálkovém plavání.

Závod triatlonistů v řece Seině
zdroj: Reuters autor: Stephanie Lecocq

Nedávná testování provedená neziskovou organizací Surfrider Foundation Europe odhalila v řece zvýšený výskyt bakterií E. coli.

Společnost odebrala 14 vzorků vody nedaleko mostu Alexandra III., kde by měly olympijské závody v triatlonu i dálkovém plavání odstartovat. Žádný z nich nebyl zdravotně nezávadný.

Pořadatelé na vyčištění vody v Seině nadále intenzivně pracují. "Věděli jsme, že to bude velká výzva," připustil Estanguet. Nepřítelem je déšť, po němž z čistíren přetéká větší množství odpadních vod.

Je nám líto, video expirovalo.
Vrhnou se triatlonisté do vod Seiny? Organizátory OH stále trápí kvalita vody

Organizátoři proto zvažují i náhradní varianty. "Můžeme odložit triatlon kvůli deštivým podmínkám. Vzhledem k tomu, že je naplánovaný na začátek Her, může počkat na lepší podmínky. Takže jsme přesvědčeni, že bude možné Seinu využít," řekl Estanguet.

Krizový scénář ale může přinést i změnu na duatlon, tedy jen cyklistiku a běh. "Je to součástí pravidel mezinárodní federace. Ale tomu se samozřejmě chceme vyhnout," doplnil Estanguet.

Olympijské hry v Paříži začnou 26. července. Mužský a ženský triatlon jsou naplánované na 30. a 31. července a závod smíšených štafet na 5. srpna. Na konci olympiády, 8. a 9. srpna, by se mělo v Seině závodit v dálkovém plavání.

Kvalita vody v řece se bude během OH měřit každý den. Situace se může rychle měnit. Loni v létě přišli kvůli znečištěné Seině dálkoví plavci o předolympijský test.

Zhruba o dva týdny později zde závodili triatlonisté, vzápětí ale museli pořadatelé zrušit plaveckou část závodu v paratriatlonu.

Zdroj
ČT sport, ČTK, bbc.com

Hlavní zprávy

Nejčtenější články