Sportfilm festivalové ozvěny 2024

Polští volejbalisté prolomili čtvrtfinálové prokletí, Italové a Francouzi zápasy otáčeli

Polští volejbalisté si zahrají o medaile na olympijských hrách po 44 letech. Do semifinále se dostali od montrealského zlata v roce 1976 pouze jedinkrát o čtyři roky později, neúspěšnou sérii se jim podařilo zlomit v Paříži výhrou 3:1 nad Slovinskem. Po dlouhých letech se mohli vrátit do medailového boje i Japonci, kteří ale nevyužili čtyři mečboly a italským mistrům světa podlehli 2:3. Obhájci z Tokia, domácí Francouzi, otočili duel s Německem a zvítězili 3:2.

Utkání Slovinsko – Polsko
zdroj: ČTK/AP autor: Dolores Ochoa

Přestože v posledních letech Poláci opakovaně bojují o titul na světových či evropských šampionátech, na olympiádách pro ně klíčový čtvrtfinálový zápas býval konečnou. Vypadli v něm na pěti olympiádách za sebou počínaje Athénami.

"Snažili jsme se v týmu na to nemyslet ani o tom nemluvit a je úžasné být po tak dlouhé době v semifinále. Jedinou cestou, jak to zlomit, bylo makat na hřišti o to víc. Je to pro nás velký den, ale turnaj ještě neskončil," řekl nahrávač Marcin Janusz.

Záznam čtvrtfinále volejbalistů USA – Brazílie
Dostupnost videa skončí: 13.08.2024 00:30

Japonci letos postoupili do finále Ligy národů a jediný míč jim chyběl k tomu, aby v Paříži vyřadili mistry světa Italy a po 48 letech se vrátili do nejlepšího olympijského kvarteta. V třetím setu vedli svěřenci francouzského trenéra Philippa Blaina 24:21, čtvrtý mečbol pak měli v tie-breaku, ale ani jeden nevyužili a Itálie zápas otočila.

Obhájci zlata z Tokia Francouzi prohráli úvodní dva sety s Německem 18:25 a 26:28, pak ale v bouřlivé kulise před deseti tisíci fanoušky utkání otočili a rozhodující set získali 15:13. Němečtí volejbalisté získali olympijskou medaili pouze v roce 1972, kdy v Mnichově brala stříbro tehdejší NDR.

Soupeřem polských volejbalistů ve středečním semifinále bude tým USA, který v derby zdolal Brazílii 3:1. Italové nastoupí v atraktivním duelu proti domácím Francouzům. Obhájci zlata z Tokia prohráli úvodní dva sety s Německem 18:25 a 26:28, pak ale v bouřlivé kulise před 10 000 fanoušky utkání otočili a rozhodující set získali v poměru 15:13.

Němečtí volejbalisté získali olympijskou medaili pouze v roce 1972, kdy v Mnichově brala stříbro tehdejší NDR.

Volejbal:

Muži – čtvrtfinále:

Polsko – Slovinsko 3:1 (20, -24, 19, 20), Itálie – Japonsko 3:2 (-20, -23, 25, 24, 15), Francie – Německo 3:2 (-18, -26, 20, 21, 13), USA – Brazílie 3:1 (24, -28, 19, 19).