Sportfilm festivalové ozvěny 2024

Francouzi si na domácí půdě zahrají o volejbalové zlato, ve finále je čekají Poláci

Na cestě za obhajobou olympijského titulu schází volejbalistům Francie už jen jeden krok. V semifinále totiž deklasovali Itálii 3:0 po setech 25:20, 25:21, 25:21. Ve finále doplnili Polsko, které v dramatickém utkání zdolalo Spojené státy americké 15:13 v rozhodující páté sadě.

Volejbalisté Francie se radují z postupu do finále Her
zdroj: REUTERS autor: Siphiwe Sibeko

Američané na pařížském turnaji až do semifinále všechna čtyři střetnutí vyhráli, Poláci podlehli na závěr skupinové fáze 1:3 Italům.

Souboj o finále začali lépe polští volejbalisté, ale od druhého setu měli navrch Matt Anderson a spol., ve třetím dějství soupeře deklasovali 25:14. Jenže Poláci se nevzdali a dovedli bitvu do rozhodujícího setu, v němž si vybudovali tříbodový náskok (8:5), a šanci už nepromarnili.

Čtvrtý mečbol proměnil smečař kubánského původu Wilfredo León. Zapsal jím 26. bod v zápase a byl jeho nejproduktivnějším hráčem. Tým USA proto nedosáhne na čtvrté olympijské zlato, ale může získat třetí bronz.

Poláci mají naopak jistou teprve druhou medaili v historii olympijských her. V Montrealu v roce 1976 dominovali, ale od té doby marně útočili na turnaji pod pěti kruhy na stupně vítězů.

Francie dominovala od začátku do konce

Domácí Francouzi odvraceli v pondělním čtvrtfinále senzační vyřazení s Německem, s nímž prohráli úvodní dva sety a po obratu získali rozhodující sadu 15:13.

Závěr semifinále volejbalistů Itálie – Francie
Dostupnost videa skončí: 10.08.2024 23:37

Tentokrát ale nedali Italům šanci a úřadující světové šampiony deklasovali 25:20, 25:21 a 25:21. Olympijské zlato mohou obhájit jako první tým od Američanů v Soulu 1988.