Speedway GP 2024

Německo je poprvé v historii v semifinále Her, Srbsko udolalo Austrálii v prodloužení

Čtvrté utkání na olympijském turnaji, čtvrté vítězství. Úřadující světoví šampioni z Německa potvrdili v Paříži roli spolufavoritů a poprvé v historii postoupili do semifinále. Řecko s hvězdným Giannisem Antetokounmpem, který coby nejlepší střelec duelu zapsal 22 bodů, porazili 76:63. Němci v dalším utkání vyzvou domácí Francouze, kteří postoupili přes Kanadu po výhře 82:73. Mezi kvartetem nejlepších nebudou scházet ani Srbové, kteří proti Australanům smazali čtyřiadvacetibodové manko a vyhráli 95:90 po prodloužení. Američané si bez problémů poradili s Brazílií 122:87.

Franz Wagner z Německa v akci na Hrách v Paříži
zdroj: REUTERS autor: Michael Conroy

Srbové s trojnásobným nejužitečnějším hráčem NBA Nikolou Jokičem prohrávali na začátku druhé čtvrtiny o 24 bodů (22:46), ale v dalších čtrnácti minutách manko smazali a zápas v prodloužení vyhráli.

Prodloužení si vynutil v dramatické koncovce pětatřicetiletý australský rozehrávač Patty Mills, jenž vyrovnal těžkou střelou přes Jokiče 1,4 sekundy před koncem na 82:82.

Obhájcům bronzu ale nakonec nestačilo ani jeho 26 bodů, ani dalších 25 bodů spoluhráče Joshe Giddeyho.

V nastavené pětiminutovce nedotáhli Australané vedení 90:87 a Srbové díky osmi bodům v řadě strhli vítězství na svou stranu. Jokič zaznamenal double double za 21 bodů a 14 doskoků.

Sestřih strhujícího závěru čtvrtfinále basketbalistů Srbsko – Austrálie
Dostupnost videa skončí: 09.08.2024 17:28

Američané měli zápas s Brazílií po celou dobu pod kontrolou a zvítězili rozdílem 35 bodů. I ve čtvrtém utkání na turnaji pokořili stobodovou hranici.

Jejich nejlepším střelcem byl Devin Booker s 18 body, v brazilském dresu zaznamenal 30 bodů Bruno Caboclo.

Američané dál živí šanci na pátý triumf na OH za sebou a sedmnáctý v historii. S vicemistry světa Srby si zopakují úvodní duel ze základní skupiny, tehdy zvítězili 110:84.

Němci potěšili Nowitzkého na tribuně

Němcům, jejichž olympijským maximem bylo dosud sedmé místo z Barcelony, nevyšel úvod a první čtvrtinu prohráli 11:21. Ještě před přestávkou ale vyrovnali a ve druhé půli postupně Řekům odskočili.

"Znamená to pro nás hodně. Každý v týmu ví, že máme skvělou skupinu hráčů. Už to je dostatečná motivace," řekl osmnáctibodový nejlepší střelec vítězného týmu Franz Wagner.

V hledišti fandila svěřencům kouče Gordona Herberta i bývalá hvězda NBA Dirk Nowitzki. "Bylo mi asi sedm let, když Dirk hrál na olympiádě. I díky klukům jako on jsme ušli dlouhou cestu a je na nás, abychom v ní dál pokračovali," dodal Wagner.

Soupeři Němců budou Francouzi, kteří jim mohou oplatit porážku ze závěrečného utkání základní skupiny (71:85).

Obhájci tři roky starého stříbra z Tokia porazili i díky 22 bodům Guerschona Yabuseleho Kanadu, která dosud procházela turnajem bez porážky.

Kanadě k prvnímu postupu do semifinále OH od roku 1984 nestačilo ani 27 bodů nejlepšího střelce Shaie Gilgeouse-Alexandera.

Javorové listy doplatily na slabší začátek a po první čtvrtině prohrávali o 13 bodů, jejich manko později narostlo až na 19 bodů.

Přestože se Kanaďané v závěrečné čtvrtině dotáhli na rozdíl pěti bodů, Francouzi už v hale Bercy postup dotáhli.

Výsledky čtvrtfinále turnaje basketbalistů:

Německo – Řecko 76:63 (11:21, 36:36, 59:52), Srbsko – Austrálie 95:90 po prodl. (17:31, 42:54, 67:65, 82:82), Francie – Kanada 82:73 (23:10, 45:29, 61:50), USA – Brazílie 122:87 (33:21, 63:36, 94:71).