Speedway GP 2024

Španělé si spravili chuť, Řekům proti nim nestačil ani dvacetibodový výkon Antetokounmpa

Španělští mistři Evropy porazili na olympijském turnaji řecké basketbalisty 84:77 a po úvodní prohře s Austrálií si připsali první vítězství. Do čtvrtfinále mají namířeno Kanaďané, kteří zdolali Austrálii 93:83 a vyhráli i druhý zápas. Francie nečekaně zdolala slabšího japonské soupeře 94:90 až po prodloužení.

Giannis Antetokounmpo v olympijském utkání Řecka proti Španělsku
zdroj: REUTERS/USA Today Sports autor: John David Mercer

Řekové při první účasti pod pěti kruhy po 16 letech neuspěli stejně jako v úvodním utkání s Kanadou a jsou poslední ve skupině A.

Nepomohl jim ani skvělý výkon Giannise Antetokounmpa, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA zaznamenal 27 bodů a 11 doskoků.

Double double předvedl také Santi Aldama, který se podílel na vítězství španělského týmu 19 body a 12 doskoky.

Řekové sice do utkání dobře vstoupili, ale v poločase prohrávali už o 14 bodů. V závěru zápasu snížili na 77:80, ale Antetokounmpo minul 24 sekund před koncem tříbodový pokus

Španělé si v koncovce výhru pohlídali. Řekové budou o šanci postoupit jako jeden ze dvou celků z třetího místa usilovat v pátek proti Austrálii.

Zápas nedohrál veterán Rudy Fernández, který jako první basketbalista hraje na šesté olympiádě. V poslední čtvrtině se srazil hlavou se spoluhráčem Aldamou a hřiště opustil s pomocí členů realizačního týmu.

Francouzi sehráli s Japonskem, které bylo na olympiádě nejlépe deváté v roce 1936, nečekaně vyrovnaný zápas.

Na začátku poslední čtvrtiny přišli Japonci po druhém nesportovním faulu o svou největší hvězdu Ruie Hačimuru z Los Angeles Lakers, který do té doby nasbíral 24 bodů.

Přesto ve frenetické atmosféře na fotbalovém stadionu v Lille vedli v závěru 84:80, jenže deset sekund před sirénou Matthew Strazel proměnil trojku, při níž ho nejlepší japonský střelec v utkání Juki Kawamura fauloval.

Francouzský hráč trestný hod proměnil a zařídil prodloužení, které domácí tým hlavně díky osmi bodům hvězdného Victora Wembanyamy zvládl lépe.

Wembanyama zaznamenal 18 bodů, 11 doskoků a šest asistencí. Nejlepším střelcem utkání byl Kawamura, který dal 29 bodů včetně šesti trojek z 15 pokusů.

Němci proti Brazílii přišli ještě před poločasovou přestávkou o čtrnáctibodový náskok, ale po změně stran si hned vzali vedení zpět a výsledek kontrolovali.

Jejich lídrem byl s 20 body hvězdný rozehrávač Dennis Schröder. V pátek si světoví šampioni zahrají s domácím výběrem o vítězství ve skupině.

Kanadu, která hraje na olympiádě po 24 letech, dovedli k vítězství nad Austrálií autor 24 bodů R. J. Barrett a Shai Gilgeous-Alexander s Dillonem Brooksem, kteří dali po 16 bodech. Nejlepším australským střelcem byl další zástupce NBA Josh Giddey s 19 body.

Výsledky basketbalu mužů:

Skupina A: Španělsko – Řecko 84:77 (21:22, 49:35, 62:56), Kanada – Austrálie 93:83 (26:28, 45:49, 72:70).

Skupina B: Francie – Japonsko 94:90 po prodl. (32:25, 49:44, 69:64, 84:84), Německo - Brazílie 86:73 (22:10, 40:40, 60:51).