Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Ruská propaganda škodí, jak může, před olympiádou v Paříži chce vyvolat strach

Rusko pokračuje ve válce na Ukrajině, a proto jeho sportovci nesmějí pod vlajkou své země startovat na nadcházejících olympijských hrách v Paříži. Rusko se proto podle listu New York Times snaží obrátit svůj hněv proti olympiádě a francouzské metropoli.

V řecké Olympii byl zažehnut oheň pro olympijské hry
zdroj: REUTERS

Ruští propagandisté vytvořili hodinový dokument, zfalšovali informace, a dokonce napodobili francouzské a americké zpravodajské agentury, aby vydali falešné varování vyzývající lidi, aby se Hrám vyhnuli, zjistila společnost Microsoft.

Dezinformační kampaň

Její zpráva, kterou zveřejnila v neděli, podrobně popisuje dezinformační kampaň vytvořenou skupinou, kterou Microsoft nazývá Storm-1679. Zdá se, že tato kampaň od března nabrala na rychlosti a zaplavila sociální média krátkými videi, která vyvolávají poplach kvůli možným teroristickým útokům a rozdmýchávají obavy o bezpečnost.

Ačkoli je tato operace zacílená na olympijské hry, využívá různé techniky k šíření dezinformací, které by mohly být rovněž využity v evropských a amerických volbách. Podle nejmenovaného amerického oficiálního činitele ruské dezinformace, které Kreml šíří prostřednictvím sociálních médií, nadále ohrožují bezpečnost Spojených států a jejich spojenců.

Peskov: Jen kritika bez argumentů, Rusko má důležitější priority

Za "absolutní pomluvu" označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrzení společnosti Microsoft, že Rusko se falešnými zprávami snaží narušit olympijské hry v Paříži. "Neopodstatněná kritika, která neobsahuje žádné argumenty," uvedl Peskov podle agentury Interfax. "Nemá to co do činění s realitou. Je to absolutní pomluva a nic víc," dodal mluvčí.

Rusko se "nevměšovalo a nevměšuje do vnitřních záležitostí Francie", uvedla podle agentury AFP ambasáda v prohlášení, podle něhož dochází k "hysterii" a "rusofobní kampani". "Naše země má důležitější priority," dodalo ruské velvyslanectví.

Francouzští představitelé se už několik měsíců soustředí na způsoby, jakými by se Rusko mohlo snažit hry narušit. Hackeři napojení na ruské zpravodajské služby narušili zahajovací ceremoniál zimních olympijských her 2018 v Jižní Koreji a francouzští představitelé se letos připravují na další kybernetické útoky.

Francie zvýšila stupeň varování před terorismem po březnovém útoku radikální skupiny Islámský stát v Moskvě a po hrozbách proti významným fotbalovým zápasům v Paříži; posílila také bezpečnostní opatření v souvislosti s olympijskými hrami. Francouzští ani američtí představitelé nevydali varování pro potenciální návštěvníky, aby si účast na Hrách rozmysleli – ale právě o to ruská dezinformační kampaň usiluje.

Kreml se snaží škodit

Výzkumníci společnosti Microsoft a američtí vládní úředníci identifikovali řadu skupin napojených na Kreml, které šíří dezinformace zaměřené na Evropu a Spojené státy.

Některé z nich řídí pomocníci ruského prezidenta Vladimira Putina. Jiné jsou napojené na ruské zpravodajské služby. Některé se skrývají za falešnými neziskovými skupinami. Další jsou veteráni Agentury pro výzkum internetu, petrohradské trollí farmy, která v roce 2016 šířila volební propagandu. Agenturu řídil Jevgenij Prigožin, zakladatel žoldnéřské skupiny, který vedl vzpouru proti Kremlu a loni zahynul při leteckém neštěstí.

Podle společnosti Microsoft se zdá, že Storm-1679 funguje nezávisle na výše uvedených snahách. Dezinformace, které skupina šíří, jsou v souladu s kremelskou propagandou, ale o ní samotné je toho známo jen velmi málo. Není ani jasné, jestli je podporovaná ruskou vládou, nebo nezávislá.

"Může to být Prigožin 2.0, který dělá práci pro Kreml, anebo proruský bloger s přebujelou fantazií, který to dělá pro zábavu. To zatím nevíme," řekl Eliot Higgins, zakladatel výzkumné skupiny Bellingcat, která prověřuje otevřené zdroje.

Dezinformační kampaň začala v létě loňského roku zveřejněním falešného dokumentu o Mezinárodním olympijském výboru (MOV), který zneužil logo Netflixu a využil umělou inteligencí generovaný hlas Toma Cruise. Výboru se podařilo dosáhnout toho, aby bylo video – parodie na akční thriller Pád Bílého domu z roku 2013 – odstraněno z YouTube. Útoky nicméně pokračovaly s neustálou snahou zdiskreditovat MOV.

Falešná videa

Zdá se, že skupina známá jako Storm-1679 nyní tvoří kratší videa, která je snazší vyrobit. Dříve se soustřeďovala na diskreditaci ukrajinských uprchlíků na Západě. Ale poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron začal zvažovat vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu, se zaměřila na olympiádu.

Microsoft odhaduje, že Storm-1679 vytváří tři až osm falešných videí týdně v angličtině a francouzštině, přičemž mnohá z nich se vydávají za BBC, al-Džazíru a další vysílací stanice. Skupina dost rychle reaguje na zpravodajské události, jako jsou například nepokoje na francouzském zámořském území Nová Kaledonie. Jiná videa se zaměřují na možný teroristický útok v Paříži.

Většina videí, která předstírají, že jsou od Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo francouzské rozvědky, je poměrně jednoduchá. Nepodobají se ničemu, co CIA skutečně vytvořila, ale nic netušícím uživatelům na internetu mohou připadat pravá, protože používají logo agentury a strohou typografii v bílé a černé barvě.

"Snaží se vyvolat dojem, že se dá očekávat násilí," řekl Clint Watts, vedoucí Centra pro analýzu digitálních hrozeb společnosti Microsoft. "Chtějí, aby se lidi báli jet na olympiádu."

Zdroj
ČTK, The New York Times

Hlavní zprávy

Nejčtenější články