Sportfilm festivalové ozvěny 2024

Francouzské obhájkyně zlata se v semifinále házenkářského turnaje utkají se Švédskem

Francouzské házenkářky, jež na domácí olympiádě obhajují zlato z Tokia, jsou po výhře 26:23 nad Německem v semifinále. Úřadující mistryně světa ovládly i šestý zápas na turnaji a o postup do třetího finále za sebou se střetnou se Švédkami, které po prodloužení udolaly Maďarky 36:32.

Záznam čtvrtfinále házenkářek Francie – Německo
Dostupnost videa skončí: 13.08.2024 13:30

Francouzky ani jednou neprohrávaly a po většinu zápasu si udržovaly několikabrankový náskok. Němkám svitla naděje v úvodu druhého poločasu, kdy šňůrou pěti gólů vyrovnaly na 15:15, favoritky ale znovu odskočily a dokráčely k výhře. Nejlepší střelkyní vítězek byla Tamara Horaceková se sedmi trefami.

Švédské házenkářky zopakovaly postup do semifinále z Tokia, kde skončily čtvrté stejně jako na loňském MS, a zůstaly ve hře o premiérovou olympijskou medaili.

Nad Maďarkami vedly v prvním poločase až o čtyři góly, ale zápas dospěl do vyrovnané koncovky. V ní měl blíž k výhře soupeř, ale pět sekund před koncem Nina Koppangová vyrovnáním na 29:29 vynutila prodloužení.

Seveřanky nastavenou desetiminutovku otevřely pěti góly bez odpovědi a podruhé v historii postoupily pod pěti kruhy mezi nejlepší čtyři týmy. Koppangová byla se sedmi góly nejlepší švédskou střelkyní, v maďarském týmu dala 11 branek Katrin Klujberová.

Poprvé po 20 letech postoupily do semifinále házenkářky Dánska, které zdolaly 29:25 Nizozemsko. Dánky získaly v letech 1996-2004 tři olympijská zlata za sebou, ale od té doby se třikrát na OH nekvalifikovaly a jednou vypadly ve skupině.

V semifinále budou hrát s Norskem, které deklasovalo 32:15 Brazílii. Úřadující mistryně Evropy a vicemistryně světa postoupily do semifinále popáté za sebou a můžou usilovat o třetí zlato po triumfech v letech 2008 a 2012.

Výsledky čtvrtfinále házené žen:

Dánsko – Nizozemsko 29:25 (11:10), Francie – Německo 26:23 (13:10), Švédsko – Maďarsko 36:32 po prodl. (29:29, 16:15), Norsko – Brazílie 32:15 (16:8).