Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Fotbal s chutí vyhrávat

Francie oznámila, že zmařila plán útoku během olympijského turnaje fotbalistů v Saint-Étienne

Bezpečnostní orgány zmařily plán útoku na fotbalové akce během olympijských her v Paříži. Informovala o tom agentura AP s odkazem na francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina.

Ilustrační foto
zdroj: Reuters autor: Stephanie Lecocq

Bezpečnostní složky 22. května zadržely osmnáctiletého muže z Čečenska. Podezírají ho, že stojí za plánem útoku na fotbalové akce, které se budou konat ve městě Saint-Étienne jihozápadně od Lyonu.

Podle počátečního vyšetřování připravoval muž útok zaměřený na stadion Geoffroy-Guichard, který bude během letních her hostit několik fotbalových zápasů.

Plánovaný útok měl být zaměřen na diváky a na policejní složky. Podezřelý chtěl zaútočit na olympijské akce, "aby zemřel a stal se mučedníkem", uvádí se v prohlášení.

Úřady muže obvinily z plánování útoku pod hlavičkou Islámského státu (IS) a ze spojení s teroristy. Po dobu vyšetřování je zadržován. Francouzské úřady osmnáctiletého podezřelého nejmenovaly.

Jednalo se o první zmařený plán útoku během olympijských her a padesátý plán útoku, který policie zmařila od roku 2017, uvedl Darmanin.

Sportovní svátek se ve francouzské metropoli uskuteční od 26. července do 11. srpna. Fotbalové zápasy se budou konat ve městech po celé Francii, finále se ale odehraje na pařížském Stade de France.

Zemi poté čekají také paralympijské hry, které jsou naplánovány od 28. srpna do 8. září. Obě akce mají zabezpečovat desítky tisíc policistů.

Francie v březnu po teroristickém útoku v Moskvě, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, posílila bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň.

Francouzský systém varování před terorismem má tři stupně, přičemž nejvyšší stupeň se aktivuje v případě útoku ve Francii nebo v zahraničí nebo v případě, že je hrozba útoku považována za bezprostřední.

Spouští se tak výjimečná bezpečnostní opatření, jako jsou zesílené hlídky ozbrojených sil na veřejných místech, jako jsou nádraží, letiště a náboženská místa.

Francie zažila řadu islamisticky motivovaných útoků. Naposledy na začátku prosince útočník pobodal nožem Němce u Eiffelovy věže v Paříži.

V roce 2020 byl poblíž střední školy na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine pobodán a poté sťat 47letý učitel dějepisu a zeměpisu Samuel Paty. Útočníkem byl 18letý čečenský uprchlík, kterého následně policie na místě zastřelila.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články