Speedway GP 2024

Čechům se v kvalifikaci vzduchové pušky nedařilo, ve vzduchové pistoli se ze zlata radoval Sie Jü

Čínští sportovní střelci získali i druhé olympijské zlato ze dvou soutěží. Ve vzduchové pistoli triumfoval Sie Jü před italskou dvojicí Federico Nilo Maldini a Paolo Monna. Z kvalifikace vzduchové pušky nepostoupila Veronika Blažíčková, obsadila 34. místo a do finále pro osm nejlepších neprošla. Nedařilo se ani Jiřímu Přívratskému a Františku Smetanovi, kteří skončili v kvalifikaci vzduchové pušky na 23., respektive 38. místě. Soutěž ve vzduchové pistoli ovládly Korejky. Zlatou medaili získala devatenáctiletá O Je-čin a stříbro vybojovala Kim Je-či.

Sie Jü získal zlato ze vzduchové pistole
zdroj: ČTK/Profimedia/AP autor: Manish Swarup

Ve vzduchové pistoli zvítězil Sie Jü před Italy Federicem Nilem Maldinim a Paolem Monnou. Čtyřiadvacetiletý mistr světa v libovolné pistoli se ujal ve finále vedení v sedmé položce a první místo už udržel. Navázal na sobotní triumf krajanů Šeng Li-chaoa a Chuang Jü-tching, kteří vyhráli soutěž smíšených dvojic ve vzduchové pušce.

Soutěž žen ve vzduchové pistoli ovládly Korejky. Zlato získala devatenáctiletá O Je-čin a stříbro vybojovala o 12 let starší Kim Je-či. Poprvé se z olympijské medaile radovala i třetí Indka Manu Bhakerová.

Záznam finále střelců ze vzduchové pistole
Dostupnost videa skončí: 04.08.2024 09:30

Přívratský nezopakoval v disciplíně tři roky staré 14. místo z Tokia. Ostravského rodáka čeká v Paříži, stejně jako Blažíčkovou, s níž byl v sobotu 24. v týmovém mixu, ještě start v třípolohové střelbě z malorážky. Zde by měl patřit mezi kandidáty na medaili. Pro Smetanu olympijské hry skončily.

Přívratský začal kvalifikaci výtečně. V první sadě nastřílel 106,3 bodu a zapsal nejlepší výsledek ze všech startujících. Na tento počin ale nenavázal. V dalších částech zaznamenal 104,3, 105,1, 104,0, 103,0 a 105,1 bodu. Od postupové osmičky ho se ziskem 627,8 bodu dělily dva body.

"Jsem z toho docela smutný, ale uvidíme, jak se budu cítit, až se to trošku rozleží. První pocity jsou hořké. Potýkal jsem se s podobnými problémy jako včera v mixu a to mě doprovázelo do konce závodu," řekl Přívratský.

Blažíčková: Je to asi můj nejhorší výsledek v sezoně
Dostupnost videa skončí: 31.07.2024 11:48

Nepostoupila ani Blažíčková, Smetana měl problémy se zrakem

Šestadvacetiletý Smetana při olympijském debutu mezi nejlepšími od začátku chyběl. V úvodní části nastřílel 102,9 bodu, později přidal 105,4, dvakrát 103,7, 105,0 a 104,8. Obsadil 38. místo z 49 závodníků s bilancí 625,5.

Smetanu provázely problémy se zrakem, které řešil ve finální přípravě před OH. "S očařem jsme měli vypozorované, že když nasazuji kontaktní čočky, tak do dvanácti hodin nevidím úplně dobře. A já jsem měl závod od jedenácti. Dneska se ukázalo, že jsme to měli vypozorované dobře, protože jsem fakt v průběhu závodu neviděl," prozradil.

Blažíčková se od úvodu kvalifikace vzduchové pušky pohybovala na rozhraní třetí a čtvrté desítky. V první části zaznamenala 103 bodů, zatímco elita zapisovala přes 106. Ve druhé sadě se česká střelkyně zlepšila na 105,4 bodu, na tento výkon už ale nenavázala. V dalších částech plzeňská rodačka zapsala 104,0 104,4, 104,5 a 103,9 bodu. Obsadila 34. místo ze 43 střelkyň.

Jednadvacetiletá česká reprezentantka nastřílela 625,1 bodu, od postupu ji dělilo 6,2 bodu. Kvalifikaci ovládla šestnáctiletá Korejka Pan Ho-čin v olympijském rekordu 634,5 bodu.

Kvalifikace ve vzduchové pušce dnes čeká i muže. Česko budou reprezentovat Jiří Přívratský a František Smetana. Blažíčková skončila v sobotu s Přívratským na 24. příčce v mixu. V Paříži bude startovat ještě v třípolohové střelbě z malorážky.

Výsledky sportovní střelby

Muži:

Vzduchová pistole – finále: 1. Sie Jü (Čína) 240,9, 2. Maldini 240,0, 3. Monna (oba It.), 4. I Won-ho (Korea), 5. Reitz, 6. Walter (oba Něm.), ...v kvalifikaci 23. Rampula (ČR).

Vzduchová puška – kvalifikace: 1. Šeng Li-chao (Čína) 631,7, ...23. Přívratský 627,8, 38. Smetana (oba ČR) 625,5.

Ženy:

Vzduchová pistole – finále: 1. O Je-čin 243,2, 2. Kim Je-či (obě Korea) 241,3, 3. Bhakerová (Indie), 4. Thu Vinh Trinh (Vietnam), 5. Li Süe, 6. Ťiang Žan-sin (obě Čína).

Vzduchová puška – kvalifikace: 1. Pan Hjon-čin (Korea) 634,5, ....34. Blažíčková (ČR) 625,1.