Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

V nominaci pro Hry v Paříži je zatím 111 českých sportovců, počet ale není definitivní

V nominaci na olympijské hry v Paříži, kterou schválilo plénum Českého olympijského výboru (ČOV), je zatím 111 sportovců. Počet se ještě může změnit, zejména v atletice, která bude tento týden uzavírat světový žebříček a přerozdělovat případné odmítnuté kvóty. Definitivní složení týmu bude jasné v neděli 7. července, o den později týmy odesílají jmenovité přihlášky na Hry.

Martin Doktor
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

V nominaci jsou všichni čeští olympijští vítězové z Tokia. Zlaté medaile budou obhajovat judista Lukáš Krpálek, vodní slalomář Jiří Prskavec, střelec v disciplíně trap Jiří Lipták a tenistky Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková ve čtyřhře.

Stejně jako před osmi lety v Riu de Janeiro se v českých barvách na OH nekvalifikoval žádný kolektivní sport. V roce 2016 byla výprava se 105 členy nejmenší v historii samostatného Česka. V Paříži by mělo být českých olympioniků o něco více.

"Vzhledem k tomu, že se nekvalifikoval žádný týmový sport, tak 111 je skvělé číslo. My jsme se s Martinem Doktorem hodně báli, že nepřekročíme stovku, což by bylo poprvé, a to by nebyl dobrý výsledek. Ze 111 máme velkou radost," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Je nám líto, video expirovalo.
Kejval: Bylo by fajn mít dvojciferný počet medailí

Nad konečným počtem atletů se ale vznáší otazník. Předběžně jich je v nominaci 28. Devět z nich v čele s novopečeným evropským šampionem a obhájcem olympijského stříbra Jakubem Vadlejchem má splněné limity Světové atletiky. Plénum schválilo rovněž nominaci sedmi atletů, kteří mají díky postavení v žebříčku účast prakticky jistou, a dalších dvanácti, kteří jsou na hraně postupu.

"Atletika ještě nemá úplně finálně uzavřen kvalifikační proces. Nutno podotknout, že je ještě relativně velký počet atletů a atletek, kteří se do nominace mohou dostat díky finálnímu posunu v žebříčku," poznamenal na plénu sportovní ředitel ČOV a šéf mise Martin Doktor.

Bez ohledu na konečný počet je jasné, že atletika bude pod pěti kruhy znovu nejpočetnějším českým sportem. "Nesmírně mě to těší. Zase to prokázalo sílu atletiky a být páteří českého olympijského týmu je pro mě určitě potěšení. Pevně věřím, že až se ten ranking poskládá úplně, tak se ta čísla potvrdí a třeba ještě navýší," poznamenal k tomu předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Celkem se čeští reprezentanti představí v Paříži ve 23 sportech. Po atletech tvoří největší skupinu zástupci kanoistiky, kterých je jedenáct. Šest se nominovalo v rychlostní kanoistice, kde nechybějí čtyřnásobný olympijský medailista Josef Dostál ani úřadující mistr světa na kilometru Martin Fuksa. Díky Anežce Paloudové je v rychlostní kanoistice po 16 letech žena. Do Paříže pojede pět vodních slalomářů. Výprava je o jedno místo širší než obvykle díky premiéře kayakcrossu, do které se jako specialistka nominovala Tereza Fišerová.

Tradičně úspěšných sportovních střelců bude tentokrát devět. Jejich soutěže se neuskuteční v Paříži, ale v téměř 300 kilometrů vzdáleném Chateauroux. Daleko od centra Her bude závodit také trojice jachtařek, olympijská regata se uskuteční v Marseille.

Poprvé bude mít Česko na olympijských hrách zastoupení v taekwondu díky Petře Štolbové a Dominice Hronové. Po osmi letech se vrátí na OH čeští badmintonisté, kteří budou mít rekordní zastoupení čtyř reprezentantů včetně premiérové účasti deblového páru.

Olympijské hry v Paříži se skuteční od 26. července do 11. srpna.

Nominace na letní olympijské hry v Paříži, kterou schválilo plénum Českého olympijského výboru (stav k 1. červenci):

Atletika (28, finální nominace 7. července), splněné limity: Tereza Hrochová (maraton), Nikoleta Jíchová (400 m překážek), Lurdes Gloria Manuel (400 m), Vít Müller (400 m překážek), Tomáš Staněk (vrh koulí), Moira Stewartová (maraton), Amálie Švábíková (skok o tyči), Jakub Vadlejch (hod oštěpem), Lada Vondrová (400 m), místo v žebříčku zajišťující postup: Vít Hlaváč (chůze – smíšená štafeta), Radek Juška (skok do dálky), Eliška Martínková (chůze 20 km a smíšená štafeta), Volodymyr Myslyvčuk (hod kladivem), Nikola Ogrodníková (hod oštěpem), Tereza Petržilková (400 m), Jan Štefela (skok do výšky), očekávaný postup ze žebříčku: Jakub Dudycha (800 m), Patrik Hájek (hod kladivem), David Holý (skok o tyči), Michaela Hrubá (skok do výšky), Matěj Krsek (400 m), Eduard Kubelík (200 m), Ondřej Macík (200 m), Karolína Maňasová (100 m), Tomáš Němejc (200 m), Kristiina Sasínek Mäki (1500 m), Petra Sičaková (hod oštěpem), Matěj Ščerba (skok o tyči).

Badminton (4): Ondřej Král (čtyřhra), Jan Louda (dvouhra), Adam Mendrek (čtyřhra), Tereza Švábíková (dvouhra).

Cyklistika (7): Ondřej Cink, Adéla Holubová (horská kola – cross country), Julia Kopecky (silniční cyklistika – závod s hromadným startem, časovka), Iveta Miculyčová (BMX freestyle park), Denis Rugovac a Jan Voneš (dráhová cyklistika – madison, omnium), Mathias Vacek (silniční cyklistika – závod s hromadným startem).

Golf (2): Klára Davidson Spilková, Sára Kousková.

Jachting (3): Zofia Burská a Sára Tkadlecová (49er FX), Kateřina Švíková (iQFOIL).

Jezdectví (2): Miloslav Příhoda, Miroslav Trunda (všestrannost).

Judo (3): David Klammert (do 90 kg), Lukáš Krpálek (nad 100 kg), Renata Zachová (do 63 kg).

Kanoistika (11), rychlostní: Josef Dostál (K1 1000 m), Martin Fuksa (C1 1000 m a C2 500 m), Petr Fuksa (C2 500 m), Daniel Havel a Jakub Špicar (K2 500 m), Anežka Paloudová (K1 500 m),
vodní slalom: Tereza Fišerová (kayak cross), Antonie Galušková (K1, kayak cross), Jiří Prskavec (K1, kayak cross), Lukáš Rohan (C1, kayak cross), Gabriela Satková (C1).

Lukostřelba (2): Marie Horáčková, Adam Li (reflexní luk – individuální soutěž a smíšený tým).

Moderní pětiboj (4): Marek Grycz, Lucie Hlaváčková, Veronika Novotná, Martin Vlach. Plavání (5): Daniel Gracík (100 m motýlek), Kristýna Horská (200 m prsa), Miroslav Knedla (100 m znak), Barbora Seemanová (100, 200, 400 m volný způsob, 100 m motýlek, 200 m polohový závod), Martin Straka (10 km).

Plážový volejbal (4): Barbora Hermannová a Marie-Sára Štochlová, Ondřej Perušič a David Schweiner.

Sportovní gymnastika (1): Soňa Artamonova (víceboj).

Sportovní lezení (1): Adam Ondra (kombinace).

Sportovní střelba (9): Veronika Blažíčková (vzduchová puška – individuální soutěž a smíšený tým, třípolohová malorážka), Jiří Lipták (trap), Petr Nymburský (třípolohová malorážka), Martin Podhráský (rychlopalná pistole), Jiří Přívratský (vzduchová puška – individuální soutěž a smíšený tým, třípolohová malorážka), Matěj Rampula (rychlopalná pistole, vzduchová pistole), František Smetana (vzduchová puška), Barbora Šumová a Jakub Tomeček (skeet – individuální soutěž a smíšený tým).

Stolní tenis (1): Hana Matelová.

Šerm (5): Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš (kord – individuální soutěž a tým), Michal Čupr (náhradník, kord), Alexander Choupenitch (fleret).

Taekwondo (2): Dominika Hronová (do 57 kg), Petra Štolbová (nad 67 kg).

Tenis (8): Barbora Krejčíková (dvouhra, čtyřhra), Tomáš Macháč (dvouhra, čtyřhra, smíšená čtyřhra), Jakub Menšík (dvouhra), Karolína Muchová (dvouhra, čtyřhra), Linda Nosková (dvouhra), Adam Pavlásek (čtyřhra), Kateřina Siniaková (čtyřhra, smíšená čtyřhra), Markéta Vondroušová (dvouhra, čtyřhra).

Triatlon (1): Petra Kuříková.

Veslování (6): Pavlína Flamíková a Radka Novotníková (dvojka bez kormidelnice), Lenka Lukšová a Anna Šantrůčková (dvojskif), Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil (dvojskif lehkých vah).

Vzpírání (1): Kamil Kučera (dvojboj nad 102 kg).

Zápas (1): Artur Omarov (zápas řecko-římský do 97 kg).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články