RunCzech 2024

Bratři Fuksové skončili ve finále sedmí a vylepšili si své maximum z Tokia

O tři místa si zlepšili své maximum z předchozích Her v Tokiu. Bratři Martin a Petr Fuksové v deblkanoi na 500 metrů splnili svůj vytyčený cíl, účast ve finále, a v něm porazili jednu loď. Obsadili celkově sedmou příčku, v Tokiu byli desátí. Vyhráli Číňané Liou Chao, Ťi Po-wen.

Bratři Fuksové na olympijských hrách
zdroj: Facebook Rychlostní kanoistika

"Jsem hodně spokojený. Popravdě se mi jelo možná líp semifinále než finále. Sedmé místo, o tři pozice lepší než v Tokiu. Samozřejmě bych byl rád, kdyby to bylo ještě lepší, ale kluci jsou fakt rychlí," řekl po závodě České televizi Petr Fuksa.

Z vítězství se radovali Číňané Liou Chao, Ťi Po-wen, stříbro získali Italové Gabriele Casadei, Carlo Tacchini a bronzové medaile vybojovali Joan Antoni Moreno a Diego Domínguez ze Španělska.

Silnější finiš

Fuksové se do bojů o medaile probojovali zásluhou čtvrtého místa v dopoledním semifinále, když dokázali ve finiši předstihnout rumunskou dvojici Ilie Sprincean, Oleg Nuta. I ve finále byli po startu poslední, v závěru ale předstihli Brazilce Jackyho Nascimenta a Isaquiase Queiroza. Od medaile dělilo českou dvojici 65 setin sekundy.

"Snažíme se šetřit nějaké síly na finiš a nakopnout to tam, abychom netuhli. To jsme měli vyzkoušené, že jakmile to nakopneme, tak je to ještě horší, když vás ty lodě předjíždí. Tato taktika je určitě lepší. Ale kluci jsou fakt extrémně rychlí. Chtěl jsem být ve finále na deblu na olympiádě a to se nám povedlo. Jsem mega rád," zhodnotil Martin Fuksa.

Závod čtyřkajaků na trati 500 metrů ovládli ženy Nového Zélandu a muži Německa, kteří navázali na triumf z Tokia. Druhou zlatou medaili po třech letech získali Max Rendschmidt, Tom Liebscher a Max Lemke, novým členem posádky byl Jacob Schopf, který v Tokiu vybojoval stříbro na deblkajaku.

Již šestou zlatou a celkově sedmou olympijskou medaili vybojovala pětatřicetiletá Novozélanďanka Lisa Carringtonová.

Rychlostní kanoistika:

500 m:

Muži:

C2: 1. Liou Chao, Ťi Po-wen (Čína) 1:39,48, 2. Casadei, Tacchini (It.) 1:41,08, 3. Moreno, Domínguez (Šp.) 1:41,18, 4. Petrov, Korovaškov (AIN) 1:41,27, 5. Kretschmer, Hecker (Něm.) 1:41,62, 6. Adolf, Hajdu (Maď.) 1:41,66, 7. P. Fuksa, M. Fuksa (ČR) 1:41,83.

K4: 1. Německo (Rendschmidt, Lemke, Schopf, Liebscher-Lucz) 1:19,80, 2. Austrálie (Fitzsimmons, Van der Westhuyzen, Collins, Havard) 1:19,84, 3. Španělsko (Craviotto, Arevalo, Cooper, Germade) 1:20,05, 4. Ukrajina 1:21,01, 5. Litva 1:21,13, 6. Srbsko 1:21,52.

Ženy:

K4: 1. Nový Zéland (Carringtonová, Hoskinová, Brettová, Vaughanová) 1:32,20, 2. Německo (Paszeková, Hakeová, Jagschová, Brüsslerová) 1:32,62, 3. Maďarsko (Puppová, Fojtová, Csipesová, Gazsová) 1:32,93, 4. Polsko 1:33,17, 5. Čína 1:33,57, 6. Španělsko 1:34,51.