Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Nahoru na horu

Olympismus vládne Praze. Co vše může přinést zasedání ANOC?

Rekordních třináct set hostů z 205 zemí světa se sešlo v Praze na zasedání valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů (ANOC). Chybět nesmí ani předseda MOV Thomas Bach, který dorazil ve středu odpoledne. Po tři dny se budou řešit procesní záležitosti a velká část je věnována prezentaci budoucích olympijských her od Pchjongčchangu 2018 po Los Angeles 2028. A možná dojde i na projednání účasti sportovců z KLDR na zimních hrách v Koreji. Seriál přímých přenosů sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Olympijské kruhy
zdroj: AP autor: Felipe Dana

"Po olympiádě je to největší akce, kterou pořádá Mezinárodní olympijský výbor. Mám z toho radost," řekl Kejval po středečním slavnostním zahájení v hotelu Hilton, kterého se ujali v angličtině bývalý krasobruslařský mistr Evropy Tomáš Verner a čerstvá vítězka tenisové čtyřhry na Turnaji mistryň Andrea Hlaváčková.

Svým významem je zasedání podle Kejvala přínosné pro celou Českou republiku. "Je to hodně prestižní věc. Poprvé v historii země, trvání státu, jsou tady zástupci 205 států. Nepamatuju žádnou takovou akci. Myslím, že je to skvělé. Dvě třetiny účastníků jsou tady poprvé v životě," upozornil Kejval.

Prostor pro přípravu strategických rozhodnutí

Přínos shromáždění může být nemalý. "Řekl bych, že MOV neudělá rozhodnutí, pokud necítí podporu ANOC," konstatoval místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy Roman Kumpošt.

Je nám líto, video expirovalo.
Bach před zasedáním ANOC: Bude to skvělá ukázka jednoty olympijského hnutí

Údajně si současný předseda MOV Thomas Bach nechal například tzv. "Agendu 2020", díky níž je podání kandidatury jednodušší a uspořádání her levnější a lukrativnější, nejdříve posvětit právě na ANOC. "Aby věděl, že má za sebou podporu národních olympijských výborů. To je velká deviza tohoto shromáždění, že taková strategická rozhodnutí můžou být potvrzena zde," podotkl Kumpošt.

Plus pro českou sportovní diplomacii

Pro český sport zasedání znamená, že bude více na očích. "Budeme součástí sportovní diplomacie, což je strašně důležité při prosazování zájmů českého sportu. Ať jsou to okruhy témat jako čistý sport, pořádání významných sportovních akcí, ale i začlenění českých rozhodčích, funkcionářů, sportovců," vyjmenoval Kejval.

V případě Kejvala může akce přispět i k jeho zvolení do MOV, kam už kandidoval, ale po anonymním dopisu souvisejícím s dotační kauzou v českém sportu kandidaturu stáhl a znovu se bude jeho jmenování projednávat v únoru. "Určitě to pomůže. Vidí, jak to tady vypadá, že to není žádná tragédie, že český sport žije dál," řekl Kejval, ale upozornil, že akce není o něm, ale o prezentaci českého sportu.

Olympijský festival podle českého vzoru

Na zasedání bude představen i projekt olympijského festivalu, který vychází z českého nápadu olympijských parků. "Těší mě to obrovsky. V příštím roce to bude minimálně ve třech, spíš ve čtyřech státech. V roce 2020 by to mělo být minimálně v devíti a chtěli by to dávat na ostatní kontinenty," uvedl Kejval. "Připravíme kuchařku, jak to dělat, jak to financovat, jak to celé vytvářet a dávat dohromady."

Náklady na zasedání údajně činí řádově desítky milionů korun, ale je financováno převážně z ANOC. Česká strana podle Kumpošta přispívá v procentech. "Zajišťujeme dopravu, zahajovací koktejl a některé další věci. Děláme servisní službu," shrnul. Shromáždění ANOC se bude v české metropoli konat do soboty. Hotel Hilton je pod přísnou bezpečnostní kontrolou.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy