Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Olympijský šampion Svoboda vybojoval na ME 4. příčku a kvalifikoval se do Ria

Bath (Británie) – Letenku směr Rio de Janerio v době konání olympijských her již může bookovat David Svoboda. Olympijský šampion z Londýna obsadil na mistrovství Evropy v moderním pětiboji čtvrté místo a zajistil si účast na příštích hrách. Z postupu na olympiádu se může radovat i Jan Kuf, jenž doběhl devátý. 

David Svoboda
zdroj: Getty Images autor: Buda Mendes

Třicetiletý Svoboda na kontinentálním šampionátu vylepšil osmé místo z červencového mistrovství světa, kde dokázal, že po vleklých zdravotních problémech dokáže bojovat s elitou. Tentokrát mu první medaile od Londýna unikla pouze těsně - ve finiši běhu kombinovaného se střelbou nestačil na bronzového Itala Riccarda de Lucu o pouhou sekundu.

Pro titul si doběhl s náskokem 11 sekund Ir Arthur Lanigan-O'Keefe, jenž vedl po parkúru. Stříbro získal Francouz Valentin Prades. Svoboda zahájil soutěž sedmým místem v šermu, poté byl dvacátý v plavání a šestnáctý v jízdě na koni. Do závěrečné kombinované disciplíny vyrážel osmý těsně za Kufem, jenž se vyšvihl na sedmou pozici díky bezchybnému výkonu v parkúru.

Zatímco olympijský šampion Svoboda bojoval většinu závodu ve skupině o druhé až šesté místo, bronzový medailista z loňského MS Kuf klesl na devátou pozici. I ta mu však zajistila přímý postup na olympiádu. Do Ria se mělo kvalifikovat osm nejrychlejších z dnešního finále, nicméně vzhledem k tomu, že De Luca jako vítěz finále Světového poháru už jistotu měl, může se na OH v příštím roce těšit i Kuf. 

Další český reprezentant Ondřej Polívka obsadil 22. místo, David Kindl skončil třiatřicátý. Mistrovství Evropy zakončí v neděli finále žen s Natálií Dianovou. 

Mistrovství Evropy v moderním pětiboji v Bathu (Británie):

Muži - finále: 1. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1487, 2. Prades (Fr.) 1476, 3. De Luca (It.) 1475, 4. Svoboda (ČR) 1474, 5. Kasza (Maď.) 1470, 6. Pučkarevskij (Rus.) 1469, ...9. Kuf 1458, 22. Polívka 1416, 33. Kindl (všichni ČR) 1382.

Družstva: 1. Francie 4384, 2. Rusko 4354, 3. ČR 4348. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy