Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Olympijská šance žije i pro bratry Fuksovy

Kanoista Martin Fuksa má šanci na místo pro olympijské hry také v deblkanoi s bratrem Petrem. Mezinárodní kanoistická federace (ICF) potvrdila dodatečné přidělení místa české deblkanoi na olympijském kilometru. Bratři Fuksovi skončili na MS v Szegedu devátí, jednu příčku za přímým postupem na olympiádu.

Martin a Petr Fuksovi
zdroj: ČTK autor: Český svaz kanoistů/Žehanová Barbora

Po finále singlkanoistů na kilometru, kde si olympijskou kvótu vyjeli pátý Martin Fuksa a vítězný Brazilec Isaquias Queiroz Dos Santos, jim svitla naděje na postup. Brazilec totiž zajistil olympijské místo i na deblu a podle spletitých pravidel se olympijská kvóta posouvá do početnější lodi, což byla právě česká deblkanoe.

Česká výprava v to věřila už na MS. "Měli jsme tuhle informaci od Mezinárodní kanoistické federace ICF neoficiálně už v Szegedu, ale museli jsme počkat na její oficiální potvrzení," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Pro Martina Fuksu byla právě olympijská kvalifikace s bratrem hlavním cílem na nedávném mistrovství světa. Deblkanoe budou mít šanci na postup ještě v jarní dodatečné kvalifikaci v Račicích, ale tu by Martin Fuksa nesměl jet, protože už měl jistotu na singlu.

Je nám líto, video expirovalo.
Bratři Fuksové a jejich závod na kilometr s ohlasem

Informaci o dodatečném přidělení místa si několikrát ověřoval. Pečlivě zkoumal i tabulku, kterou ICF zveřejnila. "Už před mým finálovým závodem v Szegedu se říkalo, že pokud já i Brazilec budeme v první pětce, měli bychom logicky získat místo pro největší posádku, což je v našem případě deblkanoe, když jsme byli devátí. Jenže znám to...," vyprávěl.

Vzpomínal na dodatečnou kvalifikaci pro OH 2012, kdy v Poznani dojel třetí, přičemž postupovali dva závodníci. "Já hrozně věřil tomu, že se místo ještě uvolní. A pak jsem byl smutný, že to nedopadlo. Takže i když teď to bylo v pravidlech napsané černé na bílém, pořád jsem se bál. Věřil jsem tomu trochu víc, ale dokud nepřišla tahle zpráva, nic nebylo jisté," dodal nejlepší český kanoista.

Olympijské místo je vyjeté pro českou deblkanoi bez ohledu na jména. Letos na jaře ale byli šestadvacetiletý Martin a o pět let mladší Petr v domácích nominačních závodech suverénní. Dosavadní reprezentační dvojici Filip Dvořák, Tomáš Janda tehdy porazili o více než čtyři sekundy. Deblkanoe je čtvrtou českou lodí, která se nakonec z MS v rychlostní kanoistice kvalifikovala na OH. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy