Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Olympiáda radostí i starostí. Paříž a Los Angeles se dávají do ošemetného díla

Paříž – Už je to definitivní. Mezinárodní olympijský výbor oficiálně potvrdil pořadatele hned dvou olympijských her najednou. V létě 2024 bude hostit největší sportovní svátek Paříž, o čtyři roky později Los Angeles. Francouzská metropole chce jít proti proudu megalomanských projektů známých z Pekingu či Soči. Výrazněji se má proměnit jen čtvrť Saint Denis, kde vyroste nové centrum plaveckých sportů a olympijská vesnice s třemi a půl tisíci domy.

Logo Paříže pro letní olympijské hry 2024
zdroj: ČTK/AP autor: Francois Mori

Pařížan Pierre de Coubertin oprášil myšlenku antických her a stál u zrodu moderní olympiády. Paříž byla v roce 1900 druhým městem, kde se konala. Poté ještě v roce 1924 a nyní je jasné, že o sto let později se nejlepší sportovci světa do města nad Seinou sjedou znovu.

Tou dobou bude chudá čtvrť Saint Denis vypadat jinak než dnes. "Saint Denis je oblast s mnoha problémy, není příliš výstavní. A teď máme šanci se předvést," nastínila reprezentantka v taekwondu Gwladys Epangueová.

Starostka tvrdí, že bazén po hrách zůstane otevřený veřejnosti a byty nabídne lidem s nižšími příjmy. Takové plány se ale obvykle plní těžko, Rio de Janeiro by mohlo vyprávět. Někteří Pařížané se navíc obávají osudu londýnského Stratfordu. Proměněn hrami je pro původní obyvatele už příliš drahý. "Když se investuje, tak toho majitelé budou chtít využít a zvednou nájmy. A také restaurace budou zdražovat, protože sem přijedou turisté," uvedl obyvatel Paříže Fode Abass.

Paříž se s rozpočtem zatím drží při zemi. Očekává, že za hry zaplatí přes 6,5 miliardy eur. Většinu chce získat od sponzorů a z prodeje lístků. Miliardu a půl pak dá stát. Podle studie, kterou si město nechalo zpracovat, by hry měly naopak vygenerovat skoro 11 miliard eur a čtvrt milionu pracovních míst.

"Francie je nadšená, že hry organizuje. To je ale jen první krok. Tím druhým bude úspěšně je zvládnout," prohlásila ministryně sportu Laura Flesselová.

PAŘÍŽ

Motto: Made for Sharing (Zrozena ke sdílení)

Předchozí kandidatury: pět (1900, 1924, 1992, 2008, 2012)

Předchozí LOH ve Francii: 1900, 1924 (oboje Paříž)

Počet sportovišť: 40 (z toho tři nové a devět dočasných)

LOS ANGELES

Motto: Follow the Sun (Následuj slunce)

Předchozí kandidatury: devět (1924, 1928, 1932, 1948, 1952, 1956, 1976, 1980, 1984)

Předchozí LOH v USA: 1904 (St. Louis), 1932, 1984 (oboje Los Angeles), 1996 (Atlanta)

Počet sportovišť: 38 (většina již existuje)

Nyní se v ulicích Paříže pořadatelství slaví, ale druhý krok bývá obzvláště náročný. Hry jsou podle statistik čím dál dražší. Tokio, kde budou v roce 2020, už muselo zdvojnásobit rozpočet, a to začínalo výš než Paříž, na 12,5 miliardy eur.

Ošemetný bude i pomyslný třetí krok po Hrách. V brazilském Riu de Janeiru kvůli korupci prověřují v podstatě každý projekt, stadiony zejí prázdnotou, objekty chátrají. Podobně dopadly třeba i Atény po olympiádě v roce 2004.

Pořádat olympijské hry si v současnosti každý bedlivě rozmýšlí. Paříž i Los Angeles zbyla z šestice kandidátů. O pořadatelství se původně ucházely také Hamburk, Boston, Řím a Budapešť. Z boje ale odstoupily, většinou kvůli příliš vysokým nákladům nebo nedostatku podpory obyvatel.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy