Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Neutrální sportovci v Paříži zbraní ruské propagandy nebudou, míní šéf MOV Bach

Rusko nebude moci své neutrální sportovce startující na olympijských hrách v Paříži využít k propagandistickým účelům. Je o tom přesvědčen prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

Je nám líto, video expirovalo.
Bach nepovažuje neutrální sportovce v Paříži za zbraň ruské propagandy

"Neutrální sportovec nereprezentuje stát, což je zřejmé i z toho, že se nesmí identifikovat s ničím, co by mohlo na jeho zemi poukazovat. Tím se znovu před zraky celého světa ukazuje, že tato vláda je sankcionována," uvedl Bach v rozhovoru pro Welt am Sonntag.

Mezinárodní olympijský výbor zhruba před dvěma týdny umožnil pod neutrální vlajkou start ruských i běloruských sportovců, navzdory téměř dva roky trvajícímu vojenskému útoku na Ukrajinu. Do Paříže nebudou smět sportovci, kteří aktivně podporují válku nebo patří do ozbrojených složek, a reprezentační týmy.

Rozhodnutí kritizovaly některé především evropské olympijské výbory včetně ČOV, nejostřeji ale napadená Ukrajina. "Členové výkonného výboru MOV jsou odpovědni za to, že povzbuzují Rusko a Bělorusko v jejich ozbrojené invazi proti Ukrajině," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. "Není pochyb o tom, že Kreml využije každého ruského a běloruského sportovce jako zbraň ve své propagandistické válce," dodalo.

Bach ale tuto argumentaci odmítá. "Člověk přece není podporovatel války, když nesplní každičký požadavek Ukrajiny. Zvlášť když jsme od začátku války stáli za ukrajinskými sportovci s bezprecedentní solidaritou," uvedl devětašedesátiletý německý funkcionář.

"Nechápu, jak by mohlo ovlivnit průběh války ve prospěch Moskvy, když se olympijských her zúčastní individuální neutrální sportovci s ruským pasem bez vlajky, národních symbolů, bez hymny a příslušnosti k vojenským a bezpečnostním složkám," řekl Bach. "Navíc musejí stejně jako všichni ostatní sportovci podepsat prohlášení, že podporují mírovou misi Olympijské charty."

Agentura SID nicméně připomíná, že ve sportovním světě panují o ověřovacím procesu této garantované neutrality a také o účinnosti antidopingového systému v Rusku pochybnosti.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články