Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Švýcarsko - Slovensko

Neusser: Olympionici potvrdili podvod se zasedacím pořádkem, který Kejval popíral

Slovní přestřelka mezi předsedou Národní sportovní agentury (NSA) Filipem Neusserem a šéfem Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem má další pokračování. Jen den poté, co Kejval na tiskové konferenci ČOV oznámil, že výbor při tvorbě zasedacího pořádku z leteckého speciálu do Tokia rozhodně nepodváděl, vytasil se Neusser s informací, že podvod naopak potvrdili sami sportovci na uzavřeném jednání před poslanci.

Šéf NSA Filip Neusser
zdroj: ČTK

Záměrem ČOV mělo být uchránit před karanténou sportovce, kteří seděli blízko nakaženého lékaře Vlastimila Voráčka. Markéta Nausch Sluková dříve uvedla, že plážoví volejbalisté a volejbalistky seděli ob řadu. Na jednání sněmovního podvýboru pro sport byli mimo jiné trenér Simon Nausch a Barbora Hermannová. Podle Neussera se postavili proti ČOV.

"Měsíc jsem byl napadán předsedou ČOV panem Kejvalem, že lžu a neprávem jej obviňuji z podvodu. Dnes v Poslanecké sněmovně olympionici potvrdili, že se v Tokiu se zasedacím pořádkem podvádělo a že jsem mluvil pravdu. Neočekávám od pana Kejvala omluvu. Chtěl bych, aby se konečně omluvil těm sportovcům," uvedl Neusser.

Je nám líto, video expirovalo.
Podle Kejvala ČOV v Tokiu nepochybil, Neusser tvrdí opak

Obdobně vyjádření sportovců prezentovala předsedkyně podvýboru Věra Procházková. "Byl tam velký rozdíl v tom, co říkali sportovci a co říkali představitelé olympijského výboru. Sportovci říkali, že se manipulovalo se zasedacím pořádkem. Podle toho, co říkali, a bylo jich dost těch lidí, co v tom letadle seděli a kteří to tvrdili, tak to tak bylo," řekla.

"My to vnímáme jako slovo proti slovu. Podle toho, jak byli někteří posláni do izolace, tak tam pravděpodobně nebyl soulad v těch informacích," poznamenala poslankyně hnutí ANO.

ČOV tvrdí, že po příletu postupoval podle pokynu japonských úřadů. Ty poslaly do karantény cestující, kteří seděli nejblíže Voráčkovi, a pak další osoby, které byly s lékařem v kontaktu při devítihodinovém čekání na letišti. Kejval s Neusserovým pohledem na věc nesouhlasí. "To jsem byl asi na jiném jednání. Řekli, že je možné, že něco takového bylo a že je podezřelé, že mezi osmi určenými nebyl jediný sportovec," citoval ho server Seznam Zprávy.

Kejval v problematickém letu nebyl. Výkonný výbor ČOV se v pondělí mimo jiné ohradil proti "zavádějícím a nepodloženým tvrzením o údajném podvodu při odevzdání blízkých kontaktů". Konstatoval, že žádná pravidla při prevenci proti covidu neporušil. S dotčenými sportovci ČOV jedná a hledá cesty, jak je podpořit. 

Sněmovní podvýbor považuje vyšetření této události ze strany ČOV za nedostatečné. "My jsme jim (ČOV - pozn. red.) doporučili, aby znovu tu kauzu prošetřili. Podle nás, co jsme tam slyšeli, ty informace nebyly správné. Hlavní je, aby si z toho vzali ponaučení na zimní olympijské hry," uvedla jeho předsedkyně.

Celkem mělo pozitivní test šest členů české výpravy včetně čtyř sportovců. Šlo o plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a Markétu Nausch Slukovou, stolního tenistu Pavla Širučka a cyklistu Michala Schlegela. Perušič po boku Davida Schweinera se zpožděním naskočil do turnaje, pro ostatní hry skončily.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články