Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2020 Itálie

Místo moderního pětiboje má z OH zmizet zápas, navrhuje výkonný výbor MOV

Lausanne - Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru navrhl vyřadit z programu olympijských her pro rok 2020 zápas. "Dnešní rozhodnutí není konečné. Valné shromáždění je suverénní a jeho zasedání přinese konečné rozhodnutí," řekl mluvčí MOV Mark Adams. Naposledy potkal stejný osud baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005. O čtyři roky později byly naopak přijaty golf a ragby o sedmi hráčích, jež v Riu zažijí obnovenou premiéru. Rozhodnutí výboru je překvapením i proto, že zápas byl součástí už starověkých olympiád a nechyběl ani na prvních novodobých hrách v roce 1896. Mezi další ohrožené sporty údajně patřily moderní pětiboj, taekwondo, badminton a stolní tenis.

Zápas
zdroj: AP

Změnu musí schválit v září v Buenos Aires valné shromáždění MOV, které zároveň doplní do programu jiný sport. Do rodiny olympijských sportů by mohl přibýt wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate nebo bojové umění wu-šu. O návrat na hry usilují také baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005, zapojit se může i vyřazený zápas. Kandidáta na uvolněné místo v programu vybere v květnu v Petrohradu výkonný výbor MOV.

Před jednáním výkonného výboru v Lausanne byl přitom za sport nejvíce ohrožený vyřazením považován moderní pětiboj, v němž loni v Londýně získal David Svoboda zlatou medaili. "Jestli pětiboj zůstal, tak to je pro nás dobrá zpráva. Protože obecně platí pro každý sport, i pro atletiku či plavání, že mít statut v olympijském hnutí je stěžejní informací," řekl reprezentační trenér moderních pětibojařů Jakub Kučera.

Členové výkonného výboru volili podle Adamse v několika kolech, který sport nebude zařazen mezi 25 kmenových olympijských sportů. Podle anonymního zdroje AP se v posledním kole rozhodovalo mezi zápasem, moderním pětibojem, taekwondem a pozemním hokejem. Předseda MOV Jacques Rogge se hlasování zdržel.

Zápasníky rozhodnutí výkonného výboru MOV zaskočilo. "Na jednu stranu je to pro mne velké překvapení, protože zápas patří k nejstarším olympijským sportům. Na druhou stranu mezinárodní zápasnická federace neudělala nic pro to, aby udělala atraktivnější pravidla pro diváky. Sledovanost zápasu na olympiádě klesala a zřejmě i to ovlivnilo rozhodnutí MOV," řekl olympijský medailista ze Soulu Jozef Lohyňa slovenským médiím.

Programová komise MOV připravila před jednáním patnáctičlenné exekutivy analýzu jednotlivých sportů, v níž hlavními kritérii byly světová rozšířenost a popularita, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu. Žádný oficiální žebříček ale nesestavila.

Je nám líto, video expirovalo.
Z programu olympijských her vypadl zápas

Zápas patří k nejstarším sportovním odvětvím a byl tradiční součástí olympijských her od roku 1904, premiéru si přitom odbyl již v roce 1896. Postupem času docházelo ke změnám v počtu váhových kategorií, po zařazení ženského zápasu v roce 2004 se ustálil na čísle 18.

První mistrovství světa v řecko-římském stylu se konalo již v roce 1904, volnostylaři se přidali o 47 let později a ženy si odbyly premiéru v roce 1987. Od roku 2005 mají všechny kategorie společné šampionáty, které se pořádají každoročně.

Čeští a českoslovenští zápasníci získali na olympijských hrách jednu zlatou, sedm stříbrných a sedm bronzových medailí. O nejcennější kov se na OH 1972 v Mnichově postaral Vítězslav Mácha v řecko-římském stylu v kategorii do 74 kg. Posledním čs. medailistou pod pěti kruhy byl v roce 1988 v Soulu Jozef Lohyňa, bronzový ve volném stylu do 82 kg.

Mácha je též dvojnásobným mistrem světa, jeden titul přidal rovněž Lohyňa. Po rozdělení Československa se o medaile z velkých akcí starali především Marek Švec a Petr Švehla.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy