Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Centropol Český dům

Lukostřelecká senzace. Horáčková je mistryní světa a zajistila Česku místenku na olympiádě

Mistryní světa v lukostřelbě se stala Marie Horáčková. Česká reprezentantka porazila v Berlíně Alejandru Valenciaovou z Mexika a triumfem vystřílela Česku místenku na olympijských hrách v Paříži v příštím roce.

Je nám líto, video expirovalo.
Horáčková porazila Valenciaovou a získala senzační zlato z MS

Pětadvacetiletá Horáčková v německé metropoli po sedmém místě v kvalifikaci porazila pět soupeřek a je teprve druhou českou světovou šampionkou v individuální soutěži v historii. Po 85 letech navázala na úspěch Františka Hadaše z Londýna.

Česká reprezentantka ovládla turnaj z pozice 42. lukostřelkyně světového žebříčku. V úterní kvalifikaci obsadila mezi 140 soutěžícími sedmé místo a díky tomu měla ve čtvrtečním play-off v prvních dvou kolech volný los. Pak porazila 6:2 domácí Charline Schwarzovou, která na šampionátu byla členkou zlatého družstva a s týmem vybojovala i bronz na olympiádě v Tokiu, a Žanu Pintaričovou ze Slovinska (6:4).

V neděli ve čtvrtfinále deklasovala 6:0 reprezentantku korejské velmoci a světovou třináctku Lim Si-hjon a do finále postoupila po stejném výsledku přes japonskou soupeřku Nodu Sacukiovou.

A podobně suverénní byla Horáčková už s jistotou olympijské kvóty i v souboji o zlato proti vítězce kvalifikace Valenciaové. Pátou ženu z olympijské soutěže v Tokiu, jež před dvěma lety byla v japonské metropoli třetí v mixu s Luisem Álvarezem, porazila 29:28, 28:27 a 29:27.

"V kvalifikaci to vlastně bylo těžší. Nyní jsem si chtěla udělat radost z desítek a dobře se na všechno přichystat. Byla jsem připravená střílet desítky, ať se stane cokoliv, a jsem šťastná, že je z toho zlato," uvedla Horáčková. Jejím prvním gratulantem bezprostředně po zisku titulu byl otec a trenér Zdeněk Horáček. "Stojí tu při mně po celý turnaj, včera taky přijela na poslední chvíli sestra s přítelem a poplakala si," líčila dojatá šampionka.

Mexičanka získala stříbro po bronzu z týmové soutěže, třetí skončila Sacukiová po výhře nad Američankou Casey Kaufholdovou z USA. Americká obhájkyně stříbra ve čtvrtek nepustila do osmifinále Jindřišku Vaněk Vaněčkovou, jež obsadila dělené 17. místo. Favorizované Korejky zůstaly poprvé od roku 2011 bez medaile, ve čtvrtfinále vedle Lim Si-hjon vypadly i olympijská vítězka An San a sedmá žena z Tokia Kang Če-jong. Olympijský "kvótaplac" nevybojovaly ani v týmové soutěži, v níž po vítězství v kvalifikaci prohrály obhájkyně titulu hned první duel s Indonésií.

Horáčková účastí na OH v Tokiu navázala na již zesnulou maminku Barboru, která závodila na pekingské olympiádě. Při premiéře na OH vypadla Marie Horáčková v prvním kole a obsadila 33. místo, letos skončila pátá na Evropských hrách v Krakově. Na MS bylo jejím maximem předloňské 17. místo.

"Chtěla jsem to tady dokázat. Na Evropských hrách jsem těsně nepostoupila do semifinále, což ve mně vyvolalo pocit, že na to mám," řekla Horáčková.

Horáčková se stala první českou lukostřeleckou medailistkou na MS v samostatné české historii. Dosud poslední cenný kov získala v roce 1961 pro tehdejší Československo Božena Deptová, která skončila třetí v Oslu. V individuálních soutěžích na vrcholné akci to byl pro československou lukostřelbu tehdy devátý cenný kov, o jedinou zlatou se postaral Hadaš na šampionátu v Londýně v roce 1938.

Mistrovství světa v lukostřelbě v Berlíně – reflexní luk:

Ženy:

Finále: Horáčková (ČR) – Valenciaová (Mex.) 6:0.

O 3. místo: Sacukiová (Jap.) – Kaufholdová (USA) 6:2, další pořadí: 17. Vaněk Vaněčeková (ČR).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články