Následuje
Panorama

Za nejelegantnější olympiádou stojí slavní návrháři

Londýn - Kdo řekl, že sportovní oblečení nemůže být šik? Defilé sportovců během pátečního zahajovacího ceremoniálu olympijských her mohlo být klidně módní přehlídkou, protože některé z týmových kolekcí, které měli atleti jednotlivých zemí na sobě, byly z dílen tak slavných návrhářů, jako je Armani, Prada, Ralph Lauren či Stella McCartneyová.

Mnozí z módního průmyslu už nyní tvrdí, že tohle bude nejelegantnější olympiáda vůbec. K nejlépe oblečeným atletům patří Italové, kteří sklidili uznání za své jednobarevné soupravy v námořnické modré a bílé od Giorgia Armaniho, stejně jako za nepromokavé modré soupravy pro jachtaře od Prady.

Stella McCartneyová spolupracovala s firmou Adidas při navrhování sportovního oblečení i oděvů pro volný čas v olympijské vesnici pro domácí britský tým, ovšem její oděvy se v pátečním defilé neobjevily. Tam britští atleti nastoupili v bílých a zlatých kalhotových kostýmech. McCartneyová se inspirovala vlajkou Velké Británie, kterou ale "rozložila, aby byla jemnější a ženštější."  

Americký tým schytal předem salvu kritiky od tisku za své v Číně ušité uniformy od Ralpha Laurena, ale jejich konzervativní design i tak patřil mezi nejelegantnější v olympijské aréně. Výrazně střižená námořnická saka, nažehlené bílé kalhoty, sukně a boty byly doplněné námořnickými barety a modře, červeně a bíle pruhovanými šátky.  

Jamajský tým je v ohnisku pozornosti díky sprinterovi Usainu Boltovi a je příhodné, že letos jejich vystoupení podporuje i šťastná módní volba. Jejich kolekci, která kombinuje národní barvy a tisky ve tvaru blesku (angl. bolt), navrhla Cedella Marleyová, dcera legendárního zpěváka Boba Marleyho, pro firmu Puma.

Mezi dalšími slavnými návrháři na letošních letních olympijských hrách je například luxusní značka Hermes, která navrhla jezdecké kabátky pro francouzský tým jezdců na koních, či Salvatore Ferragamo, který vytvořil oficiální kolekci pro malý evropský státeček San Marino.

Češi pobavili

Páteční defilé ukázalo i několik překvapivých či podivných oděvních kreací. Německý tým byl pozoruhodný tím, že vůbec, ale ani trochu nepoužil národní barvy. Namísto toho jejich uniformy byly jasně růžové na ženských sakách a chrpově modré na mužských. Oboje doplnily bílé kalhoty. Češi pak obuli modré gumovky k bílým šortkám.

Nástup české výpravy
zdroj: isifa/ Rex Features

Španělům se jejich kolekce nelíbí

A diváci si také mohli udělat vlastní názor na předem značně pomlouvané oficiální kolekce Španělů a Rusů, které obě vytvořila ruská společnost specializující se na sportovní oděvy Bosco. Proti svým křiklavým červeno-zlatým outfitům brblají na sociální síti Twitter někteří španělští sportovci a na Facebooku vznikla španělská skupina vedoucí kampaň proti tomuto oblečení.

Španělská výprava
zdroj: Isifa autor: Lars Baron
Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy