Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

Wiggins naplnil očekávání a vyhrál cyklistickou časovku

Londýn - Olympijským vítězem v cyklistické časovce se stal vysoce favorizovaný Brit Bradley Wiggins. Druhý za vítězem letošní Tour de France dojel Němec Tony Martin, triumf barev pořadatelské země pak zvýraznil třetí příčkou Chris Froome.

Bradley Wiggins
zdroj: AP Photo autor: Sergey Ponomarev

Dvaatřicetiletý Wiggins startoval na svých čtvrtých olympijských hrách a díky zisku sedmé medaile se stal neúspěšnějším britským olympionikem všech dob. Dosud měl na kontě tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, všechny ale ze závodů na dráze.  

Rodák z belgického Gentu se pomaleji rozjížděl a po úvodních sedmi kilometrech a 300 metrech na vynikajícího časovkáře a úřadujícího mistra světa Martina ztrácel necelých pět vteřin, ale zbývající část 44 kilometrů dlouhého závodu k radosti většiny diváků podél trati naprosto opanoval.

Premiér Cameron: Wiggins je opravdovým hrdinou

Radost měli nejen britští příznivci, ale rovněž premiér David Cameron. "Je opravdovým britským hrdinou. První na Tour a nyní olympijské zlato," zněl vzkaz, který Cameron uveřejnil na svém účtu na Twitteru krátce poté, co v delších časovkách letos neporazitelný Wiggins překonal cílovou čáru. Jeho slavný předchůdce Chris Boardman, jenž má zlato z Barcelony 1992 ze stíhačky na dráze a bronz ze silniční časovky z Atlanty 1996, označil populárního "Wigga" za nejlepšího britského cyklistu všech dob. "Jeho výkony v tomto roce byly nevídané," uvedl Boardman, který býval Wigginsovým mentorem.

Britský cyklista Bradley Wiggins
zdroj: AP Photo autor: Matt Rourke

Po zlomenině klíční kosti během loňské Tour se Wiggins vrátil do pelotonu silnější než kdy předtím. "Mám za sebou neskutečných šest týdnů. Přesně takový byl plán, dokázal jsem dát odpověď na všechny otázky," pochvaloval si Wiggins. "Vyhrát další olympijský primát v další disciplíně, to už prostě nebude nikdy lepší. Jak jsem si tak uvědomil na pódiu, myslím, že tohle už v mé kariéře nemůže nikdy nic vyrovnat. Je to neuvěřitelné," řekl Wiggins. 

Martin, který sám před závodem označil dnešního vítěze za jasného favorita, musel vzít v nepříliš povedené sezoně zavděk stříbrem, které získal s náskokem více než 26 sekund před Froomem. Hůře dopadl obhájce prvenství a čtyřnásobný mistr světa v časovce Fabian Cancellara ze Švýcarska. Po nepříjemném zranění ze sobotního závodu s hromadným startem sice bojoval a první měřený úsek zvládl jako třetí nejrychlejší, ale závod dokončil se sebezapřením a dojel sedmý.

Smůla znemožnila promluvit do pořadí na prvních příčkách Španělovi Luisi Leónu Sanchézovi. Jeden z aspirantů na medaili a třetí muž časovky letošní Tour de France zabral na startu a na desítky vteřin ho zbrzdil technický problém s řetězem. Vítěz sobotního závodu Alexandr Vinokurov z Kazachstánu dojel na 23. místě.

Časovka mužů (44 km):

1. Wiggins (Brit.) 50:40, 2. Martin (Něm.) -42, 3. Froome (Brit.) -1:08, 4. Phinney (USA) -1:59, 5. Pinotti (It.) -2:10, 6. Rogers (Austr.) -2:12, 7. Cancellara (Švýc.) -2:14, 8. Grabsch (Něm.) -2:39. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy